- Chcemy uspokoić rodziców – szpital w Dziekanowie będzie nadal normalnie funkcjonował. Pediatria, laryngologia, alergologia, endokrynologia, chirurgia i rehabilitacja zostaną tutaj. Dla dzieci i ich rodziców nic się nie zmieni. Zmieni się natomiast pozycja negocjacyjna szpitala z NFZ – uspokajała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Tylko w ciągu ostatniego roku przychody netto szpitala w Dziekanowie spadły aż o 3 mln zł – z 26 do 23, przy rocznych kosztach utrzymania placówki ponad 32 mln zł.
Radni województwa przegłosowali zmiany w budżecie umożliwiające pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala w Dziekanowie Leśnym. Jest to kwota ponad 6 mln zł. Dodatkowo w budżecie województwa i w WPF zaplanowane są środki na poręczenie kredytu długoterminowego na kwotę 15 mln zł. To pozwoli połączonej placówce zaciągnąć kredyt i spłacić najpilniejsze zobowiązania wymagalne.

Władze województwa nie mają zamiaru likwidować szpitala w Dziekanowie. Po jego połączeniu z placówką przy Niekłańskiej usługi medyczne dla dzieci byłyby świadczone w obu lokalizacjach.
 – Szpital w Dziekanowie nie jest w stanie w tej chwili zrównoważyć przychodów z kontraktu z kosztami. Jeżeli stworzymy jeden, duży podmiot, szpital będzie w stanie konkurować na rynku świadczeń zdrowotnych. Pomysł jest prosty. Jeżeli powstanie jeden, dobry organizm, to jest szansa, żeby zrestrukturyzować zadłużenie – zarówno szpitala w Dziekanowie, jak i przy Niekłańskiej – powiedziała Elżbieta Lanc.

Połączenie to szansa na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej placówki z NFZ. A to właśnie od pieniędzy przekazywanych każdego roku przez NFZ zależy jakość i zakres świadczeń medycznych. NFZ, negocjując kontrakt z daną placówką, bierze pod uwagę jej wielkość, liczbę specjalistów, jakość i liczbę sprzętu medycznego oraz zakres działalności placówki. Jest to szczególnie ważny argument, ponieważ właśnie od przyszłego roku w Warszawie pojawi się nowy, uniwersytecki szpital dziecięcy, który stanie do negocjacji z NFZ o środki na swoją działalność.

Połączenie to też oszczędności – to szansa na racjonalizację kosztów: administracyjnych, zakupowych czy diagnostycznych– jedna administracja, wspólne przetargi itd. To także szansa dla szpitala na restrukturyzację zadłużenia.

Samorząd województwa w ostatnich latach przeznaczył 37 mln zł na inwestycje w szpitalu w Dziekanowej, w tym 20 mln zł na modernizację pawilonu nr 1 czy 5,3 mln zł na prace remontowe. Od roku 2013 w szpitalu prowadzona jest także restrukturyzacja zatrudnienia.