Jak poinformował we wtorek 1 lipca 2014 roku rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Zbigniew Fąfera, w poniedziałek akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Rejonowa w Żarach.

Do śmierci dziecka doszło w lutym 2013 roku. Matka przyniosła martwego synka do szpitala na Wyspie w Żarach. Chłopiec dotknięty dziecięcym porażeniem mózgowym był skrajnie niedożywiony. Lekarze podejrzewając, że przyczyną zgonu mogło być wygłodzenie, powiadomili prokuraturę.

Formułując akt oskarżenia, prokurator opierał się między innymi na opinii specjalistów z dziedziny pediatrii oraz innych dziedzin medycyny z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

- Biegli po analizie dokumentacji medycznej wskazali jednoznacznie, że śmierć chłopca miała związek z niedożywieniem. To z kolei było spowodowane błędami w opiece nad dzieckiem ze strony matki i oskarżonej lekarki - dodał Fąfera.

Matka chłopca stanie przed sądem pod zarzutem narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia przez to, że nie zapewniła mu racjonalnego żywienia adekwatnego do wieku i jego stanu zdrowia. Ponadto kobiecie zarzucono, że nie zadbała o rehabilitację dziecka i systematyczną kontrolę stanu jego zdrowia.

- Te zaniedbania doprowadziły do skrajnego niedożywienia i wyniszczenia organizmu Oskara i przez to nieumyślnie spowodowała śmierć syna - wyjaśnił rzecznik.

65-letnia lekarka rodzinna, która sprawowała opiekę medyczną nad ciężko chorym dzieckiem, także została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci chłopca. Według prokuratora widząc, że chłopiec jest niedożywiony, nie skierowania go na leczenie na oddział żywieniowy do szpitala. (pap)