Małopolskie: ambulansy od pogotowia dla szpitali

Małopolskie: ambulansy od pogotowia dla szpitali
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe przekazało w darze cztery ambulanse do małopolskich szpitali oraz jedną karetkę dla szpitala we Lwowie. Starsze karetki nie mogą już służyć w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, ale nadal mogą być wykorzystywane do transportu pacjentów przez szpitale, które bardzo takiego wsparcia potrzebują.

O przekazaniu ambulansów z lat 2006 i 2008 przez krakowskie pogotowie zadecydował zarząd województwa małopolskiego. O taką formę wsparcia wnioskowały cztery małopolskie placówki. Karetki będą służyły pacjentom w: Specjalistycznym Szpitalu im. Szczeklika w Tarnowie, Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie.

- Staramy się, aby mienie publiczne było wykorzystywane jak najlepiej – podkreśliła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. - Z jednej strony zależy nam na tym, aby w krakowskim pogotowiu tabor i sprzęt były najnowocześniejsze i spełniały wszelkie kryteria, ale też starsze samochody i urządzenia wykorzystujemy, jeżeli tylko mogą nadal służyć pacjentom w inny sposób.

Piąty ambulans został przekazany w ramach pomocy humanitarnej do Lwowskiego Klinicznego Szpitala Państwowej Służby Granicznej na Ukrainie. Karetka jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, między innymi respirator i defibrylator, które również trafią na Ukrainę.

Czytaj także:  Rewolucyjne zmiany w ratownictwie medycznym>>>

 

To nie pierwsza tego typu pomoc jakiej KPR - jednostka Województwa Małopolskiego – udzieliła Ukrainie. W 2015 roku do Obwodowego Centrum Ekstremalnej Pomocy Medycznej i Katastrof w Iwano-Frankiwsku trafił ambulans z pełnym wyposażeniem. KPR organizowało również transport niezbędnych artykułów medycznych na które z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 200 tys. zł.


Źródło: www.malopolska.pl