Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2015 roku realizowany jest w Tarnowie, Krakowie i Nowym Sączu oraz w powiatach: tarnowskim, brzeskim i wielickim. Władze Małopolski od 2014 roku zapraszają gminy i powiaty do udziału w programie szczepień przeciwko pneumokokom.

Akcja organizowana jest przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie.

W roku 2015 szczepienia są wykonywane przez 10 przychodni z Tarnowa, 2 przychodnie z Krakowa oraz przez jedną przychodnię w Nowym Sączu. Szczepienia w powiecie brzeskim są realizowane w gminach: Dębno, Borzęcin, Gnojnik, Czchów, Szczurowa, Iwkowa. W powiecie tarnowskim można wykonać szczepienia w gminach: Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno. Natomiast w powiecie wielickim w gminie Niepołomice.

Pneumokoki to bardzo niebezpieczne bakterie, które wywołują groźne dla zdrowia i życia choroby. Infekcje pneumokokowe są coraz częściej trudne do leczenia, gdyż niektóre typy bakterii pneumokokowych są oporne na antybiotyki.

Polski Program Szczepień Ochronnych publikowany corocznie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zaleca szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Szczepienia są kosztowne, dlatego samorządy wystąpiły z inicjatywą ich sfinansowania.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Opublikowano: www.zdrowie.abc.com.pl , stan z dnia 26 listopada 2015 r.