Akcja organizowana jest przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. 

W roku 2015 szczepienia są wykonywane przez 10 przychodni z Tarnowa, 2 przychodnie z Krakowa oraz przez jedna przychodnię w Nowym Sączu. Szczepienia w powiecie brzeskim są realizowane w gminach: Dębno, Borzęcin, Gnojnik, Czchów, Szczurowa, Iwkowa. W powiecie tarnowskim można wykonać szczepienia w gminach: Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno. Natomiast w powiecie wielickim w gminie Niepołomice. 

Czytaj: Eksperci: szczepiąc dzieci przeciw pneumokokom chronimy ich życie>>>

Pneumokoki to bardzo niebezpieczne bakterie, które wywołują groźne dla zdrowia i życia choroby. Infekcje pneumokokowe są coraz częściej trudne do leczenia, gdyż niektóre typy bakterii pneumokokowych są oporne na antybiotyki. 

Polski Program Szczepień Ochronnych publikowany corocznie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zaleca szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom pneumokokowym. Szczepienia są kosztowne, dlatego samorządy wystąpiły z inicjatywą ich sfinansowania.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Dowiedz się więcej z książki
Zagrożenia zdrowia publicznego. Zdrowie człowieka a środowisko. Część 2
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł