Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak powiedziała, że widzi możliwości wsparcia tej inicjatywy zarówno w ramach PFRON jak i funduszy EFS.

- Rolą samorządu jest wspieranie właśnie takich cennych inicjatyw - mówiła marszałek, która spotkała się z Ewą Minge.

W spotkaniu uczestniczyli także syn projektantki - Oskar Minge, dyrektor departamentu EFS Małgorzata Jażdżewska, szefowa Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Zielonej Górze Iwona Szablewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Jakub Piosik oraz radny województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.

- Zmęczona biznesem postanowiłam zająć się tym, co jest moją pasją: pomocą chorym onkologicznie - mówiła Ewa Minge, która przedstawiła pokrótce charakterystykę swojego ośrodka. Dom Życie to ośrodek dla chorych na nowotwory, który realizuje liczne programy terapeutyczne, aktywizacyjne i z zakresu wsparcia psychologicznego. Obejmuje swoim wsparciem nie tylko chorych ale także ich rodziny, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które muszą towarzyszyć w cierpieniu swoim rodzicom. Ośrodek udziela też pomocy prawnej. 

Czytaj także: Dostęp do POZ dla wszystkich pacjentów - poznaj szczegóły ostatniej nowelizacji przepisów>>>

- Nie występujemy jednak w sporach prawnych, nie potrzebujemy konfliktów - podkreślała na spotkaniu słynna projektantka. - Wsparcie prawne dotyczy uporządkowania spraw kredytowych, czasem testamentów, ale nie tylko. Mamy również fizykoterapeutę, komnatę piękności, gabinety dietetyczne, pracownię fotograficzną, zajmujemy się terapią sztuką, prowadzimy warsztaty kulinarne. Jedną z najmocniejszych stron naszego ośrodka jest wsparcie profesjonalnych psycholożek.

Na to wszystko potrzeba jednak coraz więcej funduszy, zwłaszcza, że ośrodek ma obecnie już 50 podopiecznych i 30 wolontariuszy. Inicjatywa Domu Życie rozwija się także w Żarach i Międzyrzeczu.

Źródło: www.lubuskie.pl