Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim Dariusz Wieczorek poinformował w czwartek 11 grudnia 2014, że powodem sobotniego zatrucia pokarmowego pacjentów Szpitala Dla Nerwowo i Psychicznie chorych w Międzyrzeczu nie była salmonella, ani inny najczęściej spotykany powód takich zatruć.

- Laboratorium WSS-E w Gorzowie poszerza zakres badań próbek żywności, pobranych ze szpitalnej stołówki. Wyniki będą znane prawdopodobnie w piątek 12 grudnia 2014, o czym natychmiast poinformujemy w kolejnym komunikacie - napisał Wieczorek.

Czytaj: Lubuskie: zbiorowe zatrucie pokarmowe w szpitalu psychiatrycznym >>>

Pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu zaczęli narzekać na bóle brzucha i mieli biegunkę po spożyciu sobotniego obiadu przygotowanego przez obsługującą szpital firmę kateringową. Zatruciu uległo 142 z ponad 500 pacjentów lecznicy.

W niedzielę (7 grudnia 2014) objawy u osób chorych ustępowały i nie zgłoszono nowych zachorowań. Tego samego dnia informacja o zatruciu została przekazana do Sanepidu. 

Ten zakazał wydawania posiłków przez firmę kateringową, która dotychczas zaopatrywała szpital, polecił dezynfekcję toalet oraz kuchenek oraz ograniczenie przyjęć do szpitala z wyjątkiem przypadków nagłych. Szpital zerwał umowę z dostawcą żywności i kupuje posiłki u innego.

Sprawą zatrucia zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Międzyrzeczu, która także czeka na wyniki badań prowadzonych przez Sanepid.

Śledztwo ws. zatrucia zostało wszczęte z art. 165 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób; to przestępstwo zagrożone kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

W minioną niedzielę w tym szpitalu zmarło dwoje pacjentów - kobieta w wieku 78 lat i 57-letni mężczyzna. Na razie nie wiadomo, czy te zgony można w jakikolwiek sposób łączyć z zatruciem.

Według dyrektora szpitala takiego związku nie ma. Prokuratura zmierza jednak dokładanie zbadać tę kwestię. Zleciła biegłemu badania toksykologiczne i histopatologiczne próbek pobranych od zmarłych. (pap)