- To nie pierwsza taka nasza akcja, ale tym razem sytuacja jest dramatyczna – magazyny krwi są zupełnie puste. Dlatego tym bardziej zachęcamy do podzielenia się bezcennym darem - przekonuje marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Lubuski urząd marszałkowski organizuje akcje krwiodawstwa cyklicznie – trzy razy w roku (w marcu, lipcu i listopadzie). Wakacyjna akcja jest zwykle najważniejsza, ponieważ latem dramatycznie spada liczba dawców w stacji krwiodawstwa, magazyny z krwią świecą pustkami, a tymczasem zapotrzebowanie na krew jest znacznie większe niż w ciągu roku, gdyż podczas wakacji wzrasta liczba wypadków drogowych. Aktualnie potrzebna jest krew wszystkich grup.

W akcję włączyli  się także sponsorzy. Zielonogórski Klub Żużlowy Falubaz – każdemu, kto odda krew 25 lipca 2017 – podaruje bilet na mecz żużlowy z Rybnikiem na 6 sierpnia 2017. Urząd marszałkowski dodatkowy dołoży do tego pomidory jako bogactwo składników mineralnych, które korzystnie wpływają między innymi na krew. Poza tym w trakcie akcji urząd marszałkowski przygotuje strefę relaksu. Tuż przy krwiobusie, w cieniu drzew, na leżakach – będzie można się odprężyć, napić wody, wypocząć i wypełnić ankiety przed pobraniem krwi.


Źródło: www.lubuskie.pl