Od 1 sierpnia 2015 r. pacjenci województwa łódzkiego będą się mogli leczyć na nowych oddziałach: kardiochirurgicznym i onkologicznym. Łódzki oddział wojewódzki NFZ rozstrzygnął 12 czerwca 2015 r. konkursy ofert w zakresie onkologii klinicznej i kardiochirurgii.

Od 1 sierpnia 2015 r. pacjenci będą mogli leczyć się w ramach kontraktu z NFZ na oddziale kardiochirurgicznym w Szpitalu im. W. Biegańskiego w Łodzi. W woj. łódzkim świadczeń w zakresie kardiochirurgii udzielał dotąd jeden świadczeniodawca - Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów w Łodzi. Kardiochirurgia w Szpitalu im. W. Biegańskiego została zarejestrowana w grudniu 2014 roku, kiedy ŁOW NFZ już kończył aneksowanie umów na rok 2015.

Nowy oddział ma poprawić dostępność do świadczeń kardiochirurgicznych, ponadto oddział NFZ ma nadzieję, że uda się dzięki jego działalności zmniejszyć skalę migracji pacjentów do innych ośrodków kardiochirurgicznych.

W roku 2014 oddział kwotą 7,9 mln zł opłacił koszty terapii 501 pacjentów, którzy wybrali leczenie w ośrodkach kardiochirurgicznych poza województwem łódzkim - na Mazowszu, na Śląsku i w Małopolsce.

Kontrakt dla nowej kardiochirurgii na 4 miesiące 2015 roku wynosi 2,4 mln zł.

Łódzki oddział NFZ rozstrzygnął także konkurs na świadczenia w zakresie onkologii klinicznej. Kontrakt otrzymał oddział w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Od 1 sierpnia 2015 r. roku pacjenci będą mogli korzystać z leczenia na oddziale onkologicznym w ramach kontraktu z NFZ, także w ramach pakietu onkologicznego, w ramach którego świadczenia są nielimitowane.

Wysokość kontraktu na 4 miesiące działalności oddziału to 62,5 tys. zł.

Ponadto w wyniku rozstrzygniętych wcześniej konkursów ofert pacjenci będą mogli od 1 sierpnia 2015 roku korzystać w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim z pełnego leczenia w trybie chemioterapii ambulatoryjnej, szpitalnej oraz jednodniowej oraz z leczenia w poradni onkologicznej.

Dyrektor ŁOW NFZ Jolanta Kręcka podkreśla, że „oddziałowi zależy, aby Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej z czasem stało się ośrodkiem, w którym leczy się chorych na raka pacjentów nie tylko w komfortowych warunkach, ale przede wszystkim kompleksowo”.

W woj. łódzkim objęto dotąd szybką terapią onkologiczną niemal 10 tysięcy pacjentów.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.nfz-lodz.pl, stan z dnia 15 czerwca 2015 r.