Łódzkie: 15 mln zł muszą oddać placówki medyczne do NFZ
Placówki medyczne z województwa łódzkiego muszą oddać do Narodowego Funduszu Zdrowia 12,8 mln zł z tytułu błędnie rozliczonych środków oraz 2,2 mln zł kar. To wynik kontroli przeprowadzonych przez NFZ za 3 kwartały 2015 roku.
Kary stanowią odszkodowanie z powodu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umów zawartych z NFZ. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło leczenia szpitalnego. Zakwestionowano usługi o wartości ponad 6 mln zł. Kary z tego tytułu wynoszą 678 tys. zł.
Na przykład pacjentka jednego z prywatnych szpitali w Łodzi poskarżyła się, że założono jej zieloną kartę, a pomimo to musiała zapłacić za leczenie. NFZ stwierdził, że szpital nie powinien wymagać zapłaty za konsultację anestezjologiczną, dodatkowe badania i zdjęcie szwów. Wykryto także, że placówka niepotrzebnie hospitalizowała chorych. W rezultacie musi zapłacić 18,2 tys. zł kary i oddać NFZ 311,2 tys. zł.
Cały artykuł www.dzienniklodzki.pl






