Szkolenia online SPZOZ w nowej rzeczywistości: skuteczne narzędzia naprawcze po uchwale SN 16.07.2026 r., godz. 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Łódzkie: 15 mln zł muszą oddać placówki medyczne do NFZ

Placówki medyczne z województwa łódzkiego muszą oddać do Narodowego Funduszu Zdrowia 12,8 mln zł z tytułu błędnie rozliczonych środków oraz 2,2 mln zł kar. To wynik kontroli przeprowadzonych przez NFZ za 3 kwartały 2015 roku.

Kary stanowią odszkodowanie z powodu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umów zawartych z NFZ. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło leczenia szpitalnego. Zakwestionowano usługi o wartości ponad 6 mln zł. Kary z tego tytułu wynoszą 678 tys. zł.

Na przykład pacjentka jednego z prywatnych szpitali w Łodzi poskarżyła się, że założono jej zieloną kartę, a pomimo to musiała zapłacić za leczenie. NFZ stwierdził, że szpital nie powinien wymagać zapłaty za konsultację anestezjologiczną, dodatkowe badania i zdjęcie szwów. Wykryto także, że placówka niepotrzebnie hospitalizowała chorych. W rezultacie musi zapłacić 18,2 tys. zł kary i oddać NFZ 311,2 tys. zł.

Cały artykuł www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej z książki
Kara umowna w kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej