Reorganizacja miejskiej opieki zdrowotnej ma doprowadzić do powstania na początku 2016 roku Miejskiego Centrum Medycznego Górna, utworzonego z połączenia przychodni: Dąbrowa, Cieszkowskiego, Odrzańska i Chojny.

Jak wyjaśniła wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Iwona Iwanicka, proces ten został już rozpoczęty w maju 2015, gdy Miejska Przychodnia (MP) Dąbrowa rozszerzyła działalność o zadania realizowane przez MP Cieszkowskiego. Teraz ma nastąpić kolejny krok – połączenie MP Odrzańska z MP Dąbrowa.

Iwanicka zaznaczyła, że dla pacjentów zmiana organizacyjna nie będzie wiązała się z żadnymi niedogodnościami.
- Pacjent na niej zyska, ponieważ zasoby obu przychodni zostaną połączone. Na jesień zaplanowane jest dołączenie do tych placówek MP Chojny. Docelowo – z początkiem 2016 roku – wszystkie te zmiany zaskutkują powstaniem Miejskiego Centrum Medycznego Górna, które będzie silną jednostką, świadczącą usługi dla mieszkańców południowej części Łodzi – dodała.

Czytaj: Łódź: wzrosną wydatki na miejską ochronę zdrowia>>>

Zdaniem przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia Rady Miejskiej Adama Wieczorka, zmiany organizacyjne niosą wiele korzyści dla pacjentów, miasta i samych przychodni.
- Pacjenci będą mieli dostęp do większej ilości świadczeń i specjalistów. Będą mogli wybierać, gdzie chcą korzystać z tych świadczeń. Ich dokumentacja – w wyniku informatyzacji wszystkich jednostek – będzie dostępna w każdej placówce - wyjaśnił.

Reorganizacja ma na celu zmniejszenie kosztów funkcjonowania każdej z jednostek. Jak podkreślił Wieczorek, połączona zostanie baza sprzętowa wszystkich poradni, a zatem obniżą się koszty nakładów inwestycyjnych, zaś strumień pieniędzy wygenerowany przez te podmioty będzie mógł być lepiej zarządzany.

 

- Dla miasta jest to gwarancja, że skończymy z sytuacją, jaka była przy poprzedniej kontraktacji usług przez NFZ, gdzie MP Dąbrowa i MP Tatrzańska – oddalone od siebie o kilkaset metrów – konkurowały ze sobą. Chcemy skończyć z tym podziałem. Nasze jednostki powinny konkurować z innymi podmiotami, a nie same ze sobą - powiedział radny.

Cztery miejskie przychodnie, które będą działać pod wspólnym szyldem, zapewniają obecnie opiekę medyczną dla około 40 tysięcy mieszkańców dzielnicy Górna. Na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu dla tych jednostek magistrat ma przeznaczyć w bieżącym roku ponad 1,9 mln zł.(pap)