O przyznaniu dotacji na zakup sprzętu medycznego zdecydowali we wtorek 30 czerwca 2015 roku radni sejmiku województwa łódzkiego - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Joanna Blewąska.

Ponad 528 tys. zł dotacji przeznaczonych zostanie na zakup między innymi toru wizyjnego z archiwizacją filmów i zdjęć, zestawu laparoskopowego wraz z narzędziami, uretrotomu, zestawu cystoskopów pediatrycznych, ureterorenoskopu i lasera holmowego.
- Dzięki realizacji inwestycji zostanie doposażony oddział, który będzie realizował innowacyjne zabiegi. Dodatkowo szpital będzie mógł prowadzić negocjacje z NFZ w zakresie zwiększenia kontraktu na realizację świadczeń zdrowotnych - dodała Blewąska.

W Ośrodku Pediatrycznym im. Korczaka od lutego 2015 roku pracuje zespół doświadczonych chirurgów i urologów, którzy mogą leczyć wady wrodzone i zaburzenia układu moczowo-płciowego. Ośrodek poszukuje nowych, innowacyjnych rozwiązań w realizacji procedur chirurgicznych.

Czytaj: Piaseczno: międzynarodowi specjaliści szkolili ginekologów w Szpitalu św. Anny >>>

Jesienią - według informacji Urzędu Marszałkowskiego - zainstalowana zostanie pierwsza pracownia symulatorów laparoskopowych, w której będą mogli uczyć się studenci i młodzi lekarze. Szpital chce rozwijać zabiegi laparoskopowe oraz zwiększyć liczbę i rodzaj wykonywanych procedur.
Laparoskopia jest obecnie najczęściej stosowaną metodą operacyjno-diagnostyczną. W odróżnieniu od klasycznego zabiegu chirurgicznego, w laparoskopii przeprowadza się badanie lub operację poprzez niewielkie nacięcia. W dużo mniejszym stopniu obciąża ona pacjenta: krócej leży on w szpitalu, a po jej wykonaniu, szybciej powraca do zdrowia. Mniejsze jest również ryzyko powikłań, co ma istotne znaczenie przy diagnozowaniu i leczeniu najmłodszych pacjentów.

W 2015 roku planowane jest również przeprowadzenie operacji dróg moczowych za pomocą pierwszego polskiego robota RobinHeart, nad którym pracuje Fundacja Wspierania Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi w Zabrzu, w ścisłej współpracy z lekarzami "Korczaka".
 

Ośrodek Pediatryczny im. Korczaka powstał w 1905 roku jako szpital Anny Marii, a jego fundatorami byli łódzcy fabrykanci Matylda i Edward Herbstowie. Od 1950 roku szpital nosi imię doktora Janusza Korczaka. Do początku XXI wieku "Korczak" działał jako oddzielna placówka. W 2004 roku został - w ramach restrukturyzacji - przyłączony do wojewódzkiego szpitala im. Kopernika w Łodzi. Kilka lat temu z obawy przed katastrofą budowlaną zamknięto część jego pawilonów; po dwuletniej rewitalizacji, która kosztowała ponad 26 mln zł został otwarty w 2014 roku.

W Ośrodku Pediatrycznym funkcjonują między innymi oddziały chirurgii dziecięcej i otolaryngologii z blokiem operacyjnym, alergologii i interny dziecięcej oraz 11 specjalistycznych poradni. (pap)