SZKOLENIE ONLINE Wdrożenie AI w szpitalu i przychodni: obowiązki prawne, ryzyka i decyzje organizacyjne 29.06.2026 r., godz. 12:00
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Lekarze wyjeżdżają z Polski nie tylko dla zarobku

Od 2004 roku za granicę wyjechało już 11, 4 tysiąca polskich lekarzy, czyli prawie co dziesiąty podaje Naczelna Izba Lekarska. Z badań Gdańskiej Izby wynika, że 43 procent medyków myśli o wyjeździe informuje Dziennik Gazeta Prawna.

apteka kasa leki ceny
Źródło: iStock

Powodem wyjazdów lekarzy nie zawsze są wyższe zarobki. Często chodzi o lepsze warunki pracy, możliwość dokształcania się, robienia specjalizacji.

Na przykład w Szwecji lekarz przez 8 godzin pracy przyjmuje 10-12 chorych. O tym, kto trafi do lekarza, decyduje personel, który oddzwania do pacjenta, który nagrywa się na sekretarkę i mówi, co mu dolega. Część chorych otrzymuje porady telefonicznie. Poza tym Szwedzi mogą sami sobie wystawić zwolnienie chorobowe na pierwsze osiem dni. Nie przychodzą też do specjalisty nawet z wysoką gorączką u dziecka, tylko robią to, gdy taki stan trwa kilka dni.

Czytaj: Polsce grozi brak lekarzy >>>

W Szwecji nie ma też napięcia pomiędzy lekarzami i pacjentami i agresji u tych ostatnich. Lekarz pracuje w większym komforcie, bez strachu przed kontrolą NFZ, jak to jest w Polsce.

Cały artykuł www.gazetaprawna.pl

Polecamy książki prawnicze o tematyce zdrowotnej