Akcja „Okuliści dla Afryki” rozpoczęła się w październiku 2012 roku. Od tego czasu wolontariuszom udało się zorganizować 3 wyprawy do Kamerunu, stworzyć od podstaw pierwszy polski gabinet okulistyczny w Abong-Mbang, zaangażować do pomocy firmy farmaceutyczne oraz tysiące uczniów i dorosłych z całej Polski.

Dzięki nim do mieszkańców Czarnego Lądu trafiły leki, sprzęt medyczny oraz kilka tysięcy używanych okularów korekcyjnych i słonecznych. W tym roku ze swoją pierwszą misją Okulistów wyjechał nowy członek zespołu – dr Dariusz Tuleja, właściciel i kierownik Specjalistycznego ZOZ-u w Kole.


- O tym, że w Afryce jest bieda wiedziałem od zawsze, ale nie spodziewałem się, że ogrom potrzeb jest aż tak wielki. Dopiero w Kamerunie zdałem sobie sprawę, że to, co robimy w ramach akcji, to nie tylko zwiększanie komfortu życia, ale też dawanie młodym ludziom szansy na edukację i lepsze życie w przyszłości – mówi dr Dariusz Tuleja, któremu w 2 tygodnie lutego udało się przebadać 270 osób, dzieci i dorosłych.

Doktor Tuleja już zdeklarował swoje zaangażowanie w akcję i chęć kolejnych wyjazdów. Zgodnie z planami organizatorów inicjatywy ma on pomóc w organizacji pracy gabinetu, który udało się uruchomić w Kamerunie w trakcie ubiegłorocznej misji. Natomiast pomysłodawczyni akcji - dr n. med. Iwona Filipecka z kliniki Okulus z Bielska Bialej, swoje działanie ma skoncentrować na rozszerzaniu zasięgu akcji o kolejne kraje. 

- Tym razem z Agnieszką Lembowicz, optometrystką, która towarzyszyła mi w pierwszej misji, wyjeżdżamy do Namibii badać dzieci niepełnosprawne fizycznie, które dzięki pomocy polskich Sióstr mają prowadzoną na wysokim poziomie rehabilitację, a także dzięki różnym darczyńcom dzieci otrzymują protezy czy wózki inwalidzkie. Po zakończeniu badań dzieci w ośrodku w planie mamy wyjazd w teren i badanie dzieci w wioskach namibijskich – mówi dr Filipecka.

Prowadzone obecnie prace organizacyjne nie skupiają się jednak tylko na najbliższym wyjeździe.
- W tej chwili poza przygotowaniem medycznym i turystycznym do pobytu w Namibii, prowadzimy też rozmowy z polskimi misjami w  Etiopii, Ruandzie, Ugandzie i Ghanie. Podobnie jak w pierwszej, kameruńskiej misji Okulistów i tegorocznej Namibii, mamy pojechać tam realizować badania okulistyczne głównie wśród dzieci. Jednak rozmowy dotyczą też realizacji zabiegów operacyjnych zaćmy u dorosłych – zdradza dr Filipecka.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemtoris Missio. Razem z Okulistami dla Afryki wyjeżdżają wolontariusze akcji Dentysta w Afryce, którą zainicjował stomatolog dr Konrad Rylski.