Lekarz wystawiał fałszywe zaświadczenia przyszłym kierowcom
\\

Policjanci Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali lekarza medycyny pracy z Limanowej, który wystawiał fałszywe zaświadczenia osobom mającym zamiar przystąpić do kursu (i egzaminu) na prawo jazdy.

Jak ustalili policjanci, zaświadczenia mogły być wystawiane „zaocznie” bez udziału pacjentów, niemożliwa była zatem faktyczna ocena stanu zdrowia osoby. Wystawione zaświadczenie bez przeprowadzonego wcześniej badania potwierdzało w efekcie nieprawdę. I takie właśnie zarzuty zostały sformułowane wobec lekarza: poświadczenia nieprawdy w związku z przyjęciem przez niego korzyści majątkowej. Przestępstwo to, w przypadku funkcjonariusza publicznego, jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci prowadzący sprawę przypuszczają, że osób, które korzystały z takiego sposobu zdobywania zaświadczenia i wręczały lekarzowi „łapówkę” jest znacznie więcej.

Dotychczas policjanci zatrzymali w tej sprawie 8 osób, w tym właściciela szkoły nauki jazdy i pracujących tam instruktorów. Przewidziane są dalsze zatrzymania – nawet kilkudziesięciu osób.

Jest to kolejny wątek w sprawie korupcyjnej dotyczącej katowickiego WORD-u. Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu. To nie jedyne zatrzymanie w Małopolsce związane z korupcją przy uzyskiwaniu uprawnień kierowców.

Liczba osób zatrzymanych w aferze korupcyjnej w tarnowskim MORD przekroczyła setkę, a wszystko wskazuje na to, że to nie koniec.

Już 104 osoby usłyszały zarzuty w prowadzonym od jesieni ubiegłego roku śledztwie dotyczącym korupcji w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Tylko w ciągu trzech ostatnich dni policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili do prokuratury kolejne 11 osób zamieszanych w nielegalny proceder. Wszystkie zatrzymania są wynikiem ujawnionego przez tarnowskich policjantów zjawiska korupcji w MORD.

Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe od listopada 2013 r. nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Dotąd zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszały łącznie już 104 osoby. Wśród nich są egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy, pracownik MORD i osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu. Zatrzymani w tym tygodniu to kursanci szkoły nauki jazdy z terenu brzeskiego, którzy w zamian za uzyskanie w nielegalny sposób pozytywnego wyniku egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy, przekazali właścicielowi szkoły nauki jazdy pieniądze w kwocie po 1000 złotych. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty z art. 230a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks Karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.).

Oprócz ponad setki zatrzymanych do śledczych zgłosiły się z własnej inicjatywy także 3 osoby, które za łapówki uzyskały prawo jazdy. Słysząc o prowadzonym postępowaniu postanowiły same przyjść i przyznać się do winy, by uniknąć odpowiedzialności karnej. Sprawa, w którą może być zamieszanych nawet 200 osób, nadal ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.policja.pl, stan z dnia 15 września 2014 r.

\
Data publikacji: 15 września 2014 r.