Do udziału w programie – jedynym tego rodzaju regionalnym przedsięwzięciu w kraju – zgłosiły się 32 gminy.

Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób u dzieci, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsa. Od 2015 roku samorząd województwa jako jedyny w kraju realizuje partnerski „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. W pierwszej, pilotażowej edycji tego przedsięwzięcia wzięło udział 17 samorządów lokalnych, a szczepieniami objęto 1429 dzieci.

Czytaj: Szczepienia przeciwko pneumokokom możliwe od 2017 roku>>>

- Po sukcesie pierwszej edycji naszego programu, w tym roku przyłączyło się do niego niemal dwa razy więcej partnerów. Samorząd województwa pokrywa połowę kosztów wykonania szczepień w każdej z gmin uczestniczących w projekcie – tłumaczy marszałek województwa Piotr Całbecki.

W 2016 roku szczepienia obejmą 2 567 dzieci w wieku 24-36 miesięcy, które wcześniej nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i są mieszkańcami gmin, które wyraziły wolę realizacji programu.

Do partnerstwa w projekcie zgłosiły się 32 gminy. Ich zadaniem będzie prowadzenie kampanii medialnej, współpraca z realizatorami programu oraz pokrycie połowy kosztów wykonania szczepień dla dzieci będących mieszkańcami gminy. Nabór uczestników oraz szczepienia przeprowadzą wybrani w drodze konkursu realizatorzy (placówki medyczne) we współpracy z gminnymi instytucjami. Nabór na realizatorów programu rozpocznie się już wkrótce. Szczepienia ruszą wiosną.

Dowiedz się więcej z książki
Szacowanie kosztów społecznych choroby i wpływu stanu zdrowia na aktywność zawodową i wydajność pracy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł