Projekt ma realizować nowe upoważnienie zawarte w art. 18 ust. 11 ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1866). Ma on zastąpić dotychczasowe rozporządzenie ministra zdrowia z 15 listopada 2010 roku w sprawie sposobu przekazywania szczepionek świadczeniodawcom prowadzącym obowiązkowe szczepienia ochronne oraz sposobu przechowywania szczepionek stanowiących rezerwę przeciwepidemiczną kraju (Dz. U. Nr 232, poz. 1524).

Przy czym jego zakres regulacji został znacząco ograniczony, z uwagi na zastąpienie dotychczasowej rezerwy przeciwepidemicznej rezerwą szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych i wprowadzenie w tym zakresie odrębnego rozporządzenia. 

Na gruncie nowego rozporządzenia przewiduje się skrócenie terminów na przekazywanie zapotrzebowań na szczepionki do organów wyższego rzędu. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny miałby przekazywać je wojewódzkiemu inspektorowi do 20 kwietnia każdego roku (poprzednio do 20 maja), a wojewódzki miałby przekazywać swoje zapotrzebowania do Głównego Inspektora Sanitarnego do 20 maja (poprzednio do 10 czerwca). Nie proponuje się natomiast zmiany terminu na przekazywanie zapotrzebowań dla całego kraju Ministrowi Zdrowia – do 30 czerwca każdego roku. 

 

Dodatkowo projekt przewiduje rezygnację z raportów stanów magazynowych szczepionek (przekazywanych dotychczas w formie papierowej lub elektronicznej) na rzecz Elektronicznego Systemu Nadzoru nad Dystrybucją Szczepionek (ESNDS) prowadzonego w czasie rzeczywistym, który jest już od kilku lat wykorzystywany dla tego celu.

Termin zgłaszania ewentualnych uwag do projektu upływa 3 stycznia 2017 roku.

Opracowanie: adw. Damian Konieczny