1 listopada 2016 roku szpital zawiesił działalność. Według Grupy Nowy Szpital przyczyną tej sytuacji były brak kadrowe, pracownicy masowo odchodzili z placówki, co było spowodowane niepewną sytuacją i zapowiedziami starosty powiatu, że przejmie prowadzenie szpitala.

Takie zapowiedzi starosta składał od sierpnia 2016 roku – stwierdza GNS, która była gotowa na oddanie szpitala.

 „Chcieliśmy to zrobić jak najszybciej, żeby nie trzeba było zamykać oddziałów. Jednak żadna z naszych propozycji przekazania szpitala nie uzyskała akceptacji. Starosta nie chciał rozmawiać z nami na temat przekazania poszczególnych części szpitala - pracowników, kontraktu, itp. W ten sposób doprowadził do całkowitego paraliżu placówki. Inwentaryzacja została zrobiona jednostronnie przez starostę. Jeśli są jakieś sprawy, które trzeba wyjaśnić, to będziemy to robili. Starosta dostał klucze i może w każdej chwili otwierać w szpitalu działalność leczniczą” – czytamy w komunikacie Grupy Nowy Szpital.

Czytaj także: Projekt o sieci szpitali - co musisz wiedzieć?>>>

Grupa Nowy Szpital wyjaśniała trudną sytuację placówki tym, że NFZ zmniejszył jej kontrakt o 25 procent. Szpital stracił również umowę z Funduszem na ratownictwo, co obniżyło jego potencjał. GNS przypomina, że umowa z powiatem dawała Grupie prawo ograniczenia działalności medycznej z powodu obniżenia finansowania przez NFZ, jednak nigdy nie skorzystano z takiej możliwości.

Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego to placówki w Krośnie Odrzańskim oraz w Gubinie. Baza szpitala obejmowała 7 oddziałów, 4 pracownie diagnostyczne, 8 poradni, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz rehabilitację. Szpital w sumie miał 183 łóżka.

Obecnie Grupa Nowy Szpital prowadzi jedenaście placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Są to: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie,  Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Szpital Giżycki.


Źródło: Grupa Nowy Szpital