Jubileuszowe obchody rozpoczynają się w piątek, 19 maja 2017 konferencją „Dziedzictwo Kobierzyna”, podczas której organizatorzy będą wspominać osoby, które na trwałe wpisały się w historię placówki. Podczas konferencji będzie można również spotkać się z Krystyną Rożnowską, autorką książki „Można oszaleć – osobliwy świat szpitala psychiatrycznego” oraz zwiedzić wraz z przewodnikiem zespół szpitalno-parkowy w Kobierzynie. Natomiast na 20 maja 2017  przygotowano dzień otwarty wraz z rodzinnym piknikiem, podczas którego będzie można zwiedzić kompleks oraz zobaczyć film poświęcony 100-letniej historii szpitala.

Przez cały okres trwania obchodów, czyli od maja do listopada 2017 roku, przewidziano wiele wydarzeń związanych z jubileuszem, takich jak między innymi mityng lekkoatletyczny pacjentów i gości z podobnych instytucji czy III Festiwal Sztuki Bezpretensjonalnej – „Sami z siebie”.

Podczas obchodów będzie można poznać nie tylko sam kompleks, ale również dowiedzieć się, jaką opiekę zapewnia szpital pacjentom - w tym diagnozowanie, farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację. W placówce prowadzone są też terapie zajęciowe, pacjenci mają szansę rozwijać swoje zainteresowania i pasje na przykład w klubie poetyckim czy filmowym.

- Obchody jubileuszu powstania placówki to nie tylko okazja do poznania zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego, ale przede wszystkim szansa, by zweryfikować błędne stereotypy na temat szpitala psychiatrycznego i tych, których doświadczyła choroba - mówi Wojciech Kozak, członek zarządu województwa małopolskiego, odpowiedzialny za politykę zdrowotną.

W drugiej połowie 1917 roku do zbudowanego w latach 1907-1914 Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w podkrakowskim wówczas Kobierzynie przyjęto pierwszych pacjentów. Wybuch I wojny światowej opóźnił wprawdzie początek działalności leczniczej, niemniej już wtedy placówka uznawana była za jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych w Europie.

Obecnie szpital zajmuje wraz z parkiem i budynkami 52 hektary. W 1999 roku cały kompleks został wpisany na listę zabytków.

Szpital prowadzi oddziały stacjonarne, między innymi psychiatrii sądowej, psychogeriatryczny czy dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i oddziały dzienne. Prowadzi zespoły leczenia środowiskowego w Krakowie i kilku innych miejscowościach.

Źródło: www.malopolska.pl

 [-OFERTA_HTML-]