Otwarte 11 grudnia ubiegłego roku przy krakowskim "Rydygierze" Centrum Radioterapii z trzema nowoczesnymi akceleratorami do napromieniania planowało przyjmować chorych na raka już pięć dni później. Zabrakło kontaktu z NFZ dla tej tak potrzebnej placówki.

Prezes warszawskiej centrali Funduszu musi wyrazić zgodę na ogłoszenie konkursu przez małopolski oddział NFZ na radioterapię, jednak tego nie zrobił.
- Interweniowaliśmy wszędzie, gdzie było to możliwe: w NFZ w Krakowie, potem w centrali Funduszu, w resorcie zdrowia  – wylicza Bożena Kozanecka, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala. Bez rezultatu.

Pomimo braku kontraktu właściciel Centrum, spółka RTCP zdecydowała się przyjmować chorych. Pierwszy pacjent został poddany zabiegowi w miniony poniedziałek. Zgłaszają się pacjenci z innych szpitali, w których ustawiono ich do kolejki. Jednak bez kontraktu z funduszem Centrum nie będzie w stanie ich wszystkich przyjąć.

Centrum Radioterapii Amethyst przy krakowskim szpitalu prowadzone jest przez holding medyczny R.T.C. Radiotherapeutic Center. Sieć Amethyst  działa w Polsce, Rumunii i Niemczech. W Polsce R.T.C. planuje także otwarcie Centrum Radioterapii przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Marcina Kacprzaka w Płocku.