„Konkurencja płatników drogą do poprawy finansowania ochrony zdrowia”
\\

Podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń oraz firmę doradczą Ernst &amp Young w ramach Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło rozpoczęcie prac nad ustawą o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Planowane są też zmiany w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia. Będą to pierwsze kroki na drodze do zwiększenia efektywności finansowania systemu ochrony zdrowia. Konkurencja płatników jest propozycją, która będzie brana pod uwagę jako kierunek zmian w perspektywie długofalowej.

5 września 2012 r., w ramach Forum Ochrony Zdrowia Forum Ekonomicznego w Krynicy, odbył się panel dyskusyjny „Konkurencja płatników drogą do poprawy finansowania ochrony zdrowia”.

Uczestnicy panelu dyskutowali o obecnym modelu systemu ochrony zdrowia w Polsce, który opiera się na jednym, publicznym płatniku – NFZ. Powszechnie podnoszone są postulaty jego zmiany. Uczestniczący w panelu Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze RP podkreślił, że nie widzi możliwości powrotu do budżetowego systemu finansowania ochrony zdrowia i że ważne jest, aby kontynuować prace w kierunku racjonalnego podejścia do finansowania opieki zdrowotnej z uwzględnieniem analizy kosztów i wdrożenia mechanizmów, które sprawdzają się w innych sektorach gospodarki.

Jak powiedziała Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU, moderująca dyskusję podczas Forum w Krynicy, „w przeciwieństwie do jednego publicznego NFZ, konkurencja zakłada, że każdy będzie mógł wybrać, czy jego obowiązkowa składka zdrowotna powędruje do płatnika państwowego czy któregoś z płatników prywatnych”. Ci zaś będą rywalizować między sobą o pacjentów, co może przyczynić się do efektywniejszego zarządzania środkami i lepszego standardu obsługi. Oczywiście, całość systemu musi być oparta na zasadzie solidaryzmu społecznego i równości dostępu do świadczeń.

Eksperci zgodzili się, że konkurencja płatników może być właściwym kierunkiem rozwoju i dlatego dyskusja na ten temat jest nadal bardzo potrzebna. Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało w najbliższym czasie zmiany przede wszystkim w systemie płatnika publicznego i zapewniło jednocześnie, że konieczne jest szybkie wprowadzenie ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych, uporządkowanie tego rynku, co da ubezpieczycielom możliwość nabierania doświadczeń w zakresie finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Uczestnicy panelu wyrazili nadzieję, że Resort wprowadzi niebawem sektor opieki zdrowotnej na nowe, lepsze tory, a wnioski zgłoszone w Krynicy będą miały swoją bezpośrednią kontynuację w pracach Rządu.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.piu.org.pl, stan z dnia 6 września 2012 r.

\
Data publikacji: 6 września 2012 r.