Komuniakt URPL ws. szczepionek przeciw grypie sezonowej 2012/2013
\\

Szczepionki przeciw grypie sezonowej dopuszczone do obrotu na terenie Polski posiadają taki sam skład jakościowy jak te, dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej, co więcej posiadają one taki sam skład, jak dla całej półkuli północnej Ziemi. Szczepionki te są szczepionkami trójwalentnymi, to znaczy, że zawierają one trzy szczepy (substancje czynne) wirusa grypy, uodparniające przeciw tym konkretnym szczepom - czytamy w komunikacie.

Szczepionki przeciw grypie sezonowej zawierają trzy szczepy wirusa grypy:

- szczep wirusa grypy A (H1N1),

- szczep wirusa grypy A (H3N2),

- szczep wirusa grypy B.

Każdego roku WHO publikuje zalecenia dotyczące składu szczepionek przeciw grypie sezonowej dla każdej z półkul. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia wytyczne dla krajów Wspólnoty przedstawia Europejska Agencja Leków (EMA).

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia względem szczepów są wynikiem analizy sytuacji epidemiologicznej w danym sezonie. Wartym zauważenia jest fakt, że wirus grypy typu A (H1N1) czyli A/California/7/2009(H1N1)pdm09, jest wirusem odpowiedzialnym za wywołanie pandemii w 2009 r. (potocznie nazywanym wirusem świńskiej grypy).

Na terenie Polski dopuszczonymi do obrotu i dostępnymi na rynku są szczepionki inaktywowane, zarówno posiadające rozszczepiony wirion, jak i antygeny powierzchniowe wirusa grypy.

Wskazaniem do stosowania szczepionek przeciw grypie sezonowej jest: profilaktyka grypy, szczególnie u osób narażonych na powikłania pogrypowe. Szczepionki p/grypie wskazane są do stosowania zarówno dla dorosłych i dzieci (od ukończenia 6. miesiąca życia). Ponadto stosowanie szczepionki powinno być zgodne z oficjalnymi zaleceniami narodowymi określonymi w programie szczepień ochronnych.

Opracowanie: Robert Kuczyński, RPE WKP

Źródło: www.urpl.gov.pl, stan z dnia 10 stycznia 2013 r.

\
Data publikacji: 10 stycznia 2013 r.