Komisja Zdrowia działająca w Sejmie zaakceptowała poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dotyczy on przedłużenia do końca 2020 roku okresu przejściowego, określającego kryteria wymagane dla składu osobowego zespołów ratownictwa medycznego. Komisja przyjęła poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy o PRM, polegające m.in. na umożliwieniu uzyskania statusu lekarza systemu przez lekarzy, którzy przepracowali 3000 godzin w zespołach ratownictwa medycznego, lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć szpitali, pod warunkiem przystąpienia do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ratunkowej do dnia 1 stycznia 2015 r. W przypadku nie podjęcia ww. specjalizacji nie będą oni lekarzami systemu.

Kolejnym elementem zmian jest kwestia uzyskiwania potwierdzenia spełnienia wymagań ustawy przez szpitalne oddziały ratunkowe. W myśl art. 35 ustawy SOR oraz jednostki organizacyjne szpitali wyspecjalizowane w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego mają obowiązek uzyskać potwierdzenie spełniania wymagań określonych przepisami, wydane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Brak potwierdzenia powoduje nieuwzględnienie SOR w planie na następny rok.

Twórcy ustawy chcą uchylenia tego przepisu, tłumacząc, że powoduje on nieuzasadnione mnożenie postępowań kontrolnych prowadzonych w odniesieniu do SOR. Każdy SOR przed wpisaniem go do rejestru wojewody musi uzyskać stosowną opinię stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz zostać ocenionym przez wojewodę pod kątem spełnienia wymagań zawartych m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Ponadto, każdy SOR przed podpisaniem umowy na realizację świadczeń zdrowotnych jest oceniany pod kątem spełniania wszystkich wymogów przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Zdaniem posłów, dodatkowa procedura certyfikująca wynikająca z art. 35 ustawy w tym stanie rzeczy nie ma uzasadnienia.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem wymogu dotyczącego odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie ratownictwa medycznego, który ma wejść w życie dnia 1 stycznia 2015 r.

Źródło: www.mp.pl