Posiedzenie komisji zostało zwołane na piątek na godz. 11.00. SLD wystąpiło o pilne, nadzwyczajne posiedzenie komisji. - Tak, by minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i szef NFZ mogli przyjść i odpowiedzieć na wszystkie pytania - wyjaśnił w poniedziałek rzecznik SLD Dariusz Joński.

Chodzi o publikację "Wprost", z której wynika, że Neumann od kilku miesięcy "walczy o interesy" prywatnej klinki Sensor, zajmującej się leczeniem wzroku. Według tygodnika lecznica, co miały wykazać kontrole NFZ, pobierała od swych klientów dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ, w związku z czym Fundusz wypowiedział jej we wrześniu umowę. Jak pisze "Wprost" Neumann "nagabywał" ówczesną prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz dzwoniąc i przesyłając pisma, w których domagał się wyjaśnień na jakim etapie jest rozpatrywanie sprawy prywatnej kliniki. Ostatecznie Fundusz aneksował umowę z Sensor Cliniq do końca 2014 roku. Neumann oświadczył, że występował do prezes NFZ w sprawie wypowiedzenia umowy z kliniką wyłącznie z prośbą o przestrzeganie terminów, a nie z sugestiami, jak rozstrzygnąć odwołania.

"Wprost" podał także, że p.o. prezesa NFZ Marcin Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, "wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia", gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału. Pakulski zaprzecza, że prosił o wykreślenie swego nazwiska z protokołów CBA. Jak napisał tygodnik, nazwisko Pakulskiego pojawia się w protokole CBA "za każdym razem, gdy funkcjonariusze CBA wskazują na winnych zaniedbań". Chodzi o umowę NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Z kontroli prowadzonej przez CBA wynika, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt w 2011 roku, podali nieprawdziwe informacje, które miały wpływ na zawarcie umowy. Minister zdrowia wystąpił do Rady NFZ, aby odsunęła Pakulskiego od pełnienia obowiązków na czas wyjaśnienia sprawy. Zapowiedział też, że zwróci się do CBA o pełne zbadanie wszystkich okoliczności dot. raportu śląskiego CBA.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła w poniedziałek, że premier Donald Tusk poprosił ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz wiceministra Sławomira Neumanna o wyjaśnienia spraw opisanych w mediach. - Z tego co wiem, Neumann złożył dokładne wyjaśnienia, poza tym skierował sprawę do sądu przeciwko autorowi (tekstu we "Wprost"), a minister Arłukowicz skierował CBA do wyjaśnienia tej sprawy oraz zawiesił p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego - zaznaczyła.(pap)