Korzystanie z m-zdrowia daje potrójną korzyść. Usługi m-zdrowia pozwalają pacjentowi przejąć kontrolę, co daje mu większą niezależność i pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym, przyczyniają się do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej, mają bowiem znaczny potencjał oszczędności kosztów oraz stwarzają ogromne możliwości dla innowacyjnych usług, nowo powstających przedsiębiorstw i branży aplikacji.

Neelie Kroes wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: M-zdrowie pomoże ograniczyć kosztowne wizyty w szpitalu, umożliwi obywatelom samodzielne dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie oraz pozwoli na działanie w kierunku zapobiegania, a nie leczenia. Jest to również świetna okazja dla dynamicznie rozwijającej się branży aplikacji i dla przedsiębiorców. Sama noszę opaskę sportową na nadgarstku, aby mierzyć poziom swojej aktywności z dnia na dzień, tak że już jestem wielką zwolenniczką m-zdrowia. Prosimy o przesyłanie odpowiedzi w ramach tych konsultacji, aby pomóc nam stać się światowym liderem w tej fascynującej dziedzinie".

Tonio Borg, europejski komisarz ds. zdrowia, powiedział: „M-zdrowie ma wielki potencjał, aby umożliwić obywatelom zarządzanie własnym zdrowiem, pozwolić im dłużej cieszyć się zdrowiem, a także aby poprawić jakość opieki i komfort pacjentów i wspomóc pracowników służby zdrowia w ich codziennej pracy. Wykorzystanie potencjału rozwiązań m-zdrowia może przyczynić się do unowocześnienia systemów opieki zdrowotnej, zwiększenia ich efektywności i stabilności”.

Jako przykłady m-zdrowia można wymienić aplikację służącą do pomiaru funkcji życiowych, takich jak ciśnienie krwi czy aplikację służącą do podawania insuliny osobom chorym na cukrzycę poprzez transmisję sygnałów sterujących z platformy mobilnej do pompy, aplikację służącą do przypominania pacjentom o potrzebie zażycia leku czy też aplikację oferującą zalecenia związane z dietą i sprawnością fizyczną służące poprawie ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników.

Na różnych platformach, takich jak iTunes, Google Play, Windows Marketplace, Blackberry World istnieje prawie 100 000 #aplikacji m-zdrowia. 20 najbardziej popularnych darmowych aplikacji związanych ze sportem, sprawnością fizyczną i zdrowiem liczy sobie już 231 mln pobrań na całym świecie. Ponadto prognozuje się, że do 2017 roku 3,4 mld ludzi na całym świecie będzie posiadało smartfony, a połowa z nich będzie korzystać z aplikacji m-zdrowia. Jeżeli potencjał ten zostanie w pełni wykorzystany, w 2017 roku m-zdrowie mogłoby przynieść oszczędności rzędu 99 mld euro w odniesieniu do kosztów opieki zdrowotnej w UE.

W związku z ubiegłotygodniowym przegłosowaniem pakietu „Łączność na całym kontynencie” w Parlamencie Europejskim jesteśmy o krok bliżej do zabezpieczenia innowacyjnych usług w UE – czytamy w komunikacie prasowym KE.

Konsultacje Komisji Europejskiej obejmą konsumentów i pacjentów, pracowników służby zdrowia i inne organizacje działające w sektorze zdrowia, władze publiczne, a także programistów aplikacji, dostawców usług telekomunikacyjnych, producentów urządzeń mobilnych. Osoby prywatne i wszystkie zainteresowane strony zachęca się do przesyłania odpowiedzi w ramach konsultacji do 3 lipca 2014 roku.

W opublikowanym w 2012 roku planie działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020 Komisja opisała obecne i przyszłe korzyści a także potencjalne zagrożenia wynikające z mobilnych aplikacji związanych ze zdrowiem oraz zapowiedziała zieloną księgę w sprawie m-zdrowia.

Do zielonej księgi dołączony jest dokument roboczy służb Komisji, którego celem jest zapoznanie stron zainteresowanych z przepisami UE dotyczącymi ochrony danych i wyrobów medycznych (co pomoże ustalić, czy przepisy te mają zastosowanie do ich aplikacji) oraz z dyrektywami dotyczącymi konsumentów.

Oprac. Magdaelan Okoniewska