Ponad 100 osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym dzieci i młodzież, uczestniczyć będzie w zajęciach hipoterapeutycznych, artystycznych i spotkaniach edukacyjnych zorganizowanych przez dwa kołobrzeskie stowarzyszenia. Organizacje pozarządowe pozyskały na ten cel 18 tys. zł.

Realizacja zajęć i warsztatów będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który jest w dyspozycji urzędu marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego. Pieniądze trafią do Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciele Okruszka” (4540 zł) oraz do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kołobrzegu (13.580 zł).

Dzięki finansowej pomocy 27-osobowa grupa „Przyjaciół Okruszka” weźmie udział w warsztatach artystycznych w Wiosce Słowian i Wikingów w Wolinie. Będą to zajęcia z zakresu rehabilitacji społecznej, która wspomaga proces usamodzielniania się. Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym. Organizacja przeprowadzi także zajęcia hipoterapeutyczne dla 12-osobowej grupy dzieci i młodzieży.

- Udział w tego typu zajęciach przygotowuje osoby niepełnosprawne do samodzielnego życia w społeczeństwie - mówi członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska. - W tym roku na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych organizacje pozarządowe ze środków PFRON pozyskały ponad 824 tys. zł. To bardzo ważne pieniądze - dodaje.

Natomiast kołobrzeskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym będzie kontynuować cykl spotkań edukacyjnych „Różnorodni w Europie - spotkania z kulturą państw europejskich". Po spotkaniach z kulturą włoską, chińską i latynoską osoby niepełnosprawne zapoznają się z historią i różnorodnością tradycji polskiej.

Zajęcia będą realizowane od połowy sierpnia do listopada 2015 roku.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.wzp.pl, stan z dnia 18 sierpnia 2015 r.