Klinika „Budzik” dla dorosłych ma powstać na działce, która jest własnością samorządu Mazowsza. Obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Fundacja „Akogo?” wybuduje specjalistyczną placówkę. Partnerem medycznym przedsięwzięcia będzie Szpital Bródnowski. Dziś marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i prezes fundacji Ewa Błaszczyk podpisali list intencyjny w tej sprawie.

– To jest pierwszy, ale bardzo ważny krok na naszej wspólnej drodze do stworzenia w tym miejscu klinki budzik dla osób dorosłych. To piękna i bardzo potrzebna inicjatywa. Ze swojej strony deklaruję pełne poparcie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Fundacja Błaszczyk ma budować

Działka jest własnością samorządu województwa mazowieckiego, w tym momencie użyczoną szpitalowi bródnowskiemu. To właśnie na tym terenie w przyszłości Fundacja „Akogo?” planuje wybudować klinikę.

– Fundacja „Akogo?” pragnie wyrazić wdzięczność,  za możliwość nawiązania współpracy z  Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Nowy projekt – stworzenie Kliniki „Budzik” dla osób dorosłych, przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, to bez wątpienia szczytny cel. Dzięki niemu będzie możliwe zapewnienie systemowej opieki dla osób dorosłych, po ciężkich urazach mózgu – mówi Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes Fundacji „Akogo?”.

Jakiej pomocy musi udzielić szkoła uczniowi znajdującemu się w ciągłej śpiączce? czytaj tutaj>>

Szpital Bródnowski jako zaplecze

Samorząd Mazowsza udostępnia grunty, natomiast fundacja deklaruje wybudowanie i wyposażenie kliniki. Dużym atutem będzie sąsiedztwo szpitala bródnowskiego, który deklaruje gotowość zabezpieczenia zaplecza diagnostycznego, laboratoryjnego, rehabilitacyjnego nowo tworzonej kliniki.

– Jednym z wyzwań dzisiejszej medycyny jest przemyślane gospodarowanie zasobami. Szpital Bródnowski posiada bogate i stale unowocześniane zaplecze między innymi diagnostyczne, a przede wszystkim wybitny personel medyczny. Wszystkim co mamy, chcemy i możemy służyć. Współpraca przy tworzeniu i działaniu kliniki Budzik dla dorosłych to szansa na pomoc jeszcze większej grupie pacjentów – dodaje Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Zadośćuczynienie pieniężne na rzecz poszkodowanych w stanie wegetatywnym na skutek śpiączki mózgowej czytaj tutaj>>

Jest wizualizacja Kliniki

Szpital dla dorosłych, który ma powstać w Warszawie będzie drugą placówką, w której mają być leczone dorosłe osoby w śpiączce.

- Mamy koncepcję architektoniczną i wizualizację tej placówki. Zakładamy, że w Budziku dla dorosłych powstanie 16 łóżek - mówi Tomasz Jastrzębski, koordynator medyczny Fundacji „Akogo?”. – Będziemy się wzorować na tym, co mamy w Budziku dla dzieci, który od 5 lat działa w Międzylesiu, ale w tej nowej placówce dla dorosłych chcielibyśmy także mieć nowe technologie. Widzieliśmy różne ciekawe rozwiązania np.: w klinice w Japonii.

Dr Jastrzębski opowiada, że Japończycy zbudowali system szyn umieszczonych w suficie, do których są przymocowane foteliki, które pozwalają przewozić pacjentów z różnych części kliniki, a przy tym wymuszają pionizację chorych.

 

Jest „Budzik dla dorosłych” w Olsztynie

Klinika w Olsztynie została otwarta w grudniu 2016 roku. Tam „Budzik dla dorosłych" mieści się przy olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim, w budynku przylegającym do Centrum Medycyny Eksperymentalnej.

W olsztyńskiej klinice specjaliści przywracają  świadomość dorosłym (po 18. roku życia) pacjentom, którzy pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż rok od dnia urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu decyduje zespół terapeutyczny. W sumie klinika dysponuje 8 łóżkami, jednak w planach jest jej rozbudowanie. Po pomoc czekają kolejni pacjenci.

W tej klinice udało się obudzić kilkanaście osób m.in.: 23-letnia Olę. Dziewczyna zapadła w śpiączkę w wyniku infekcji centralnego układu nerwowego. Do Budzika trafiła po 3 miesiącach pobytu na oddziale Intensywnej Opieki Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Budzik w Międzylesiu działa od 5 lat

Od 5 lat działa klinika Budzik przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tu wybudza się dzieci ze śpiączki.

Klinika posiada 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do hospitalizacji i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu. Na bazie doświadczeń z tego szpitala powstał  program medyczny wybudzania dla dorosłych.

Gdy Fundacja zaczynała budowę pierwszej Kliniki dla dzieci w śpiączce tacy pacjenci byli "niechciani". Nie było nawet takiej jednostki chorobowej jak "śpiączka", więc szpitale nie miały leczenia refundowanego przez NFZ.

Fundacja „Akogo?” szacuje, że rocznie około setki dzieci zapada w śpiączkę. Dorosłych może być trzy razy tyle.