Pierwsze trzy, wydrukowane w KPT, na podstawie obrazu USG, modele przedstawiają: płód w 12 tygodniu życia z przepukliną brzuszną, twarz płodu z zespołem Aperta oraz buzię zdrowego, nienarodzonego dziecka.

Wyjątkowe w skali kraju, a nawet świata jest to, że udało się stworzyć modele obrazujące nieprawidłowościami w budowie. Lekarze zapowiadają, że te będą mogły mieć wiele zastosowań, począwszy od najważniejszych naukowych i edukacyjnych, na pamiątkowych skończywszy.

Wydruki będą mogli wykorzystywać chirurdzy operujący dzieci, między innymi z rozszczepem podniebienia, wargi, guzami twarzy, kręgosłupa, czy z przepukliną brzuszną. Model umożliwi precyzyjne zaplanowanie zabiegu. Zobrazowaną w 3D nieprawidłowość w budowie nienarodzonego dziecka, łatwiej będzie wyjaśnić rodzicom.

– Model płodu w formacie wydruku trójwymiarowego, pozwoli na uzyskanie dodatkowych odczuć sensorycznych przez pacjentki niewidome oraz kobiety z głębokim upośledzeniem wzroku, ale może być źródłem dodatkowych doznań dla zdrowych kobiet ciężarnych – mówi dr hab. nauk medycznych Wojciech Rokita – kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Jak podkreśla, taka możliwość ma ogromne znaczenie emocjonalne dla kobiet w ciąży.

Wojciech Rokita dodaje, że wydruki spełnią również niebagatelną rolę w edukacji studentów Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz z  innych uczelni.

Czytaj: Politechnika Warszawska: drukowane implanty pomagają w odbudowie kości>>>

Model 3 D płodu, wydrukowano na podstawie zdjęć wykonanych aparatem USG – Voluson E10, którym od kilku miesięcy dysponuje Wojewódzki Szpital Zespolony. Urządzenie umożliwia wykrycie wad w sercu dziecka i innych strukturalnych już od 12-14 tygodnia ciąży. Dzięki zakupowi sprzętu, współfinansowanemu przez urząd marszałkowski województwa świętokrzyskiego, w szpitalu otworzono pierwszą w województwie świętokrzyskim pracownię diagnostyki prenatalnej i echokardiografii płodowej.

– Lekarze pracujący w poradni szkolili się w czołowych ośrodkach w Europie. Zdjęcia wykonane przez nasz aparat są bardzo precyzyjne – podkreśla lek. med. Daniel Wolder z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WSzZ.

Trójwymiarowy wydruki płodu udało się stworzyć dzięki współpracy z firmą informatyczną Neurosoft z Wrocławia oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym.

– Bardzo się cieszymy, że możemy współpracować ze specjalistami z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i choć w drobnym stopniu mogliśmy się przyczynić do tak ważnego wydarzenia, jakim jest jeden z pierwszych w Polsce wydruk płodu w technice 3D – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. 

Centrum Druku 3D Kieleckiego Parku Technologicznego wyposażone jest w drukarkę 3D Systems – ProX 500 Plus. To pierwszy w Polsce tak wysokiej klasy i szerokim spektrum zastosowania, sprzęt. Materiałem wykorzystywanym w druku jest bardzo wytrzymały plastik odporny na odkształcanie. Produkt końcowy, to wysokiej jakości i dokładności, trwały model termoplastyczny o doskonałych właściwościach mechanicznych. Urządzenia, którymi dysponuje KPT spełniają określone standardy do druku między innymi produktów medycznych.