Na budowie Centrum Rehabilitacji i Sportu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zawieszono właśnie symboliczną wiechę. Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego i profesor Jacek Semaniak rektor UJK, podpisali też umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Jej wartość to około 11 mln zł.

85 procent tej kwoty stanowić będą pieniądze z RPO, a 15 procent środki Narodowego Programu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Centrum Rehabilitacji i Sportu będzie z jednej strony zabezpieczeniem bazy podstawowej dla studentów, ale też dopełnieniem zaplecza dla kierunku lekarskiego, który na kieleckim Uniwersytecie zacznie działać od przyszłego roku akademickiego.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się pod koniec czerwca 2014 r., a w tej chwili obiekt jest już zadaszony, częściowo tynkowany. Jesienią i zimą będą prowadzone prace wykończeniowe. Zakończenie budowy planowane jest w pierwszym kwartale 2015 roku.

Centrum powstające w sąsiedztwie biblioteki UJK, wyposażone między innymi w pełnowymiarowe boisko, ma służyć studentom wszystkich wydziałów, natomiast w części poświęconej rehabilitacji, w specjalistycznych pracowniach uczyć będą się żacy z Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Uniwersytet chce uruchomić nowy kierunek: wychowanie fizyczne. Pracownie, które powstaną w strukturach nowego centrum umożliwią prowadzenie badań w obszarach związanych z rehabilitacją.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.sejmik.kielce.pl, stan z dnia 17 października 2014 r.