Sprzęt o takich parametrach posiadają tylko wysokospecjalistyczne placówki medyczne w Polsce. 

- Trzy tesle to obecnie najwyższa stosowana w praktyce siła pola magnetycznego wykorzystywanego w medycynie. Przekłada się na dokładniejsze obrazowanie, większą rozdzielczość tkankową i przestrzenną obrazowanych struktur – mówi dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ŚCO. 

Wysoka rozdzielczość obrazowania posiada ogromne znaczenie w badaniu małych struktur, co jest ważne szczególnie w diagnostyce guzów ośrodkowego układu nerwowego, trzustki, piersi, nowotworów głowy i szyi, jelita grubego czy nacieków w obrębie gruczołu krokowego (bez konieczności użycia cewki doodbytniczej). Nowy rezonans umożliwi też dokładniejszą diagnostykę w badaniach całego ciała w przypadku podejrzenia chorób wieloogniskowych. Aparat pozwala również na ocenę mikrokrążenia w obrębie ognisk nowotworowych, co pomaga określić charakter zmian, stopień ich złośliwości i rozległości. Precyzja w określeniu granic zmiany umożliwi z kolei wyciągnięcie wniosków co do wyboru rodzaju leczenia – tłumaczy dr Dróżdż. 

Dodatkowo nowy rezonans posiada opcję umożliwiającą badanie pacjentów z wszczepionymi protezami, minimalizując ryzyko powstawania niepożądanych obrazów zakłócających obraz anatomiczny. Badanie jest bardziej komfortowe dla pacjenta, bo może trwać krócej, a przestrzeń  dla badanego w aparacie rezonansu jest znacznie większa od tej w dotychczas używanych urządzeniach, co zmniejsza ryzyko doznań klaustrofobicznych.

Czytaj: Powstał pierwszy krajowy ośrodek wyposażony w rezonans z hiperpolaryzatorem>>>

We współczesnej onkologii stale wzrasta znaczenie diagnostyki obrazowej, zwłaszcza metody MR, w ocenie zmian i postępów leczenia. W ŚCO były do tej pory dwa aparaty rezonansu, wykorzystywane na trzy zmiany ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów. Z diagnostyki MR w Świętokrzyskim Centrum Onkologii korzystają pacjenci z całego województwa ale także innych regionów kraju, w tym również dzieci. Rocznie wykonuje się ponad 12 tysięcy badań. 

Nowy aparat MR kosztował 6 748 929 złotych, w tym 5 148 620 zł wyłożyło Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych), Urząd Marszałkowski dofinansował kwotą 1 568 618 złotych zakup i montaż MR oraz dostosowanie pomieszczeń do użytkowania urządzenia wraz z dokumentacją, wkład własny ŚCO wyniósł 31 690 zł. Obecnie trwają szkolenia pracowników,  pacjenci będą mogli korzystać z nowego rezonansu od połowy lutego 2016.

Dowiedz się więcej z książki
Badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Zagadnienia prawne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł