Miasto argumentuje, że pozwoli to ustabilizować sytuację borykającego się od lat z trudnościami finansowymi szpitala w Murckach i zapewnia, że świadczenia udzielane przez ten szpital będą nadal dostępne, a personel nie straci pracy. Jej utraty obawia się jednak załoga szpitala, która na środę 4 stycznia 2017 roku zapowiedziała protest w tej sprawie. 11 stycznia 2017 z mieszkańcami dzielnicy Murcek w sprawie szpitala mają się spotkać prezydent Katowic oraz rektor SUM.

- Prowadzimy działania mające na celu ustabilizowanie sytuacji szpitala w Murckach. Kierujemy się przede wszystkim zasadą dobra pacjentów, gwarancji kontynuacji świadczeń medycznych, ale także gwarancji zatrudnienia personelu szpitala. W tych kwestiach współpracujemy ściśle ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Na dziś możemy zapewnić, że Szpital w Murckach będzie na pewno dalej działał, że nie nastąpi jego prywatyzacja – powiedział we wtorek 3 stycznia 2017 rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach Maciej Stachura.

Przedstawiciele uczelni i szpitala przekazali, że rozmowy w tej sprawie są prowadzone, ale nie doszło jeszcze do porozumienia. Gdyby do niego doszło, GCM miałoby kontynuować świadczenia realizowane w szpitalu w Murckach w dotychczasowym zakresie, przy czym realizacja części świadczeń przeniesiona zostałaby do siedziby GCM. W obecnej siedzibie szpitala Murcki GCM rozwijałoby świadczenia rehabilitacyjne.


Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>


Utraty miejsc pracy obawia się jednak personel szpitala. W środę 4 sycznia 2016 zaplanowano pikietę.
- Ludzie obawiają się zwolnień, tego, że GCM nie wchłonie 290 osób – powiedziała przewodnicząca zarządu regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski Murcki został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością 31 października 2013 roku. W związku z tym przekształceniem spółka Szpital Murcki została wyposażona w majątek o wartości prawie 17 mln zł, który stanowią nieruchomości oraz majątek ruchomy wprowadzony na kapitał spółki, w której 100 procent udziałów ma obecnie miasto Katowice. Ponadto w związku z przekształceniem miasto przejęło i spłaciło długi szpitala w wysokości blisko 27 mln zł. W 2015 roku miasto dokapitalizowało szpital kwotą 500 tys. zł.

 

 

Łącznie przewidywana strata (bieżąca wraz ze stratą nierozliczoną) placówki w Murckach na koniec 2016 roku wynosi 8,6 mln zł.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca to jeden z największych szpitali w kraju, rocznie leczący ponad 160 tysięcy osób. Oba szpitale są zlokalizowane w tej samej części Katowic, odległość pomiędzy nimi wynosi 5 km.(pap)