Zadaniem centrum będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki nim zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego.

 – Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co wymagane jest od centrów urazowych – wyjaśnia Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych.

Centrum urazowe dla dzieci powstanie w miejscu obecnego szpitalnego oddziału ratunkowego oraz zadaszenia dla karetek pogotowia.

Budowa centrum urazowego potrwa do końca 2017 roku. Generalnym wykonawcą jest spółka Wodpol z Żywca. Wartość inwestycji to 9 mln zł. 85 procent tej kwoty pokryte zostanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które jest dedykowane wsparciu inwestycji w zakresie ratownictwa medycznego, a 15 procent wartości inwestycji zostanie sfinansowanych ze środków budżetowych.

Źródło: www.gczd.katowice.pl

 [-OFERTA_HTML-]