Zakres modernizacji obejmował  sale chorych, izbę przyjęć, blok operacyjny, pracownie i poradnie przyszpitalne, a także pomieszczenia administracyjno-techniczne. W salach bloku operacyjnego zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne dotyczące stołów operacyjnych. Zastosowano nowoczesne okładziny ścian z blachy nierdzewnej, mosty medyczne, w których zamontowany został sprzęt medyczny niezbędny do wykonywania zabiegów i transplantacji.

Sale chorych zostały wyposażone między innymi w panele nadłóżkowe, w których zamontowane są instalacje gazów medycznych, oraz system parawanów podwieszanych zapewniających intymność pacjentów.

Prace modernizacyjne prowadzono w latach 2011 – 2013. Inwestycja była współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i realizowana w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2012 „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej” w zakresie prac budowlano-remontowych ośrodków transplantacyjnych.
Po modernizacji oddziały zapewniają w pełni profesjonalną oraz kompleksową opiekę pacjentom nie tylko z Katowic i okolic, ale również z innych rejonów kraju.