We wtorek w Kościele katolickim obchodzony jest XXII Światowy Dzień Chorego.

W mszy św., odprawionej przez metropolitę warszawskiego, uczestniczyli chorzy i personel medyczny szpitala. Po mszy św. kardyndał Nycz udzielił chorym sakramentu namaszczenia.

W homilii kard. Nycz nawiązał do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, w którym Ojciec Święty apeluje o to, by "zobaczyć, spotkać w człowieku chorym, cierpiącym, Jezusa Chrystusa Miłosiernego". Lekarze, pielęgniarki, salowe, wszyscy, którzy pochylają się nad człowiekiem chorym, "mają być miłosiernymi samarytaninami" - powiedział.

Nawiązując do ostatnich trzech papieży, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, kard. Nycz przypomniał, że wszyscy oni podkreślali, iż "to nie jest dzień choroby i cierpienia, ale jest to dzień człowieka chorego i dzień służby zdrowia, dzień modlitwy za wszystkich, którzy opiekują się chorymi".


Przed mszą kard. Nycz poświęcił nowy Oddział Chorób Dziecięcych i Noworodkowych z Centrum Alergologii, nową kaplicę szpitalną, a także odwiedził chore dzieci.

Oddział Chorób Dziecięcych i Noworodkowych z Centrum Alergologii - najlepiej wyposażony w Warszawie i województwie mazowieckim oddział ogólnopediatryczny - zapewnia profesjonalną i kompleksową opiekę dzieciom nie tylko z Warszawy i okolic, ale również z innych rejonów kraju. Wyposażony jest w 29 łóżek, w tym 3 stanowiska specjalnego nadzoru. Posiada sprzęt warty około 3 mln zł, między innymi pracownię USG i spirometrii, pracownię EEG oraz pracownię Holtera. Oddział wyposażony jest w aparat do znieczulenia w rezonansie magnetycznym (w Warszawie tylko Centrum Zdrowia Dziecka posiada podobny), analizator składu ciała, 4 nowe inkubatory i respirator.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 roku - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie. Był obchodzony co roku w którymś z sanktuariów maryjnych w różnych częściach świata; od 2009 roku - zgodnie z wolą papieża Benedykta XVI - obchody mają charakter diecezjalny. Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 roku ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II "Salvifici doloris", poświęcony wartości ludzkiego cierpienia. Papież odniósł się w nim do ewangelicznej nauki o cierpieniu i zaapelował do władz zachęcając je, by uwagę i zainteresowanie Kościoła cierpieniem uznały za okazję "do dialogu, spotkania i współpracy w budowaniu społeczności, która poprzez troskę o cierpiących będzie czynić postępy na drodze sprawiedliwości, wolności, miłości i pokoju".

Główne obchody pierwszego Światowego Dnia Chorego odbyły się w 1993 r. w Lourdes we Francji, z udziałem papieża Jana Pawła II. (pap)