Mucha, w piątek, 8 września 2017 roku, w wywiadzie dla portalu Onet.pl był pytany o referendum na temat zmian w konstytucji, jakie zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem Muchy, jedno z pytań w referendum, może dotyczyć zmiany modelu politycznego, obowiązującego w Polsce.
- Myślę, że po pierwszym pytaniu, czy jesteś w ogóle za zmianą obecnej konstytucji, pytanie o zmianę modelu (politycznego) może być rzeczywiście kolejnym - zaznaczył prezydencki minister.

Jak mówił, bardzo ważnymi kwestiami z punktu widzenia obywatela, byłyby również pytania, dotyczące spraw związanych z system edukacji, czy służbą zdrowia.
- Na przykład czy powszechna edukacja ma być bezpłatna na każdym etapie, czy nie. Obecna konstytucja, jeśli chodzi o studia wyższe już tego nie precyzuje. Podobnie jest z systemem opieki zdrowotnej. Ważnym tematem do dyskusji jest to, jak mamy redystrybuować środki publiczne - podkreślił Mucha.

Dopytywany o pojawiające się w debacie publicznej krytyczne głosy wobec idei referendum, minister argumentował, że obecna konstytucja "się zdezaktualizowała i nie odpowiada współczesnym wyzwaniom".

Mucha wyraził nadzieję, "że partie polityczne, związki zawodowe oraz organizacje społeczne, będą aktywnie uczestniczyć w debacie przedreferendalnej".
- Dyskusja konstytucyjna ma łączyć Polaków, a nie dzielić - oświadczył minister.

Pytany, czy Andrzej Duda rozmawiał na temat ewentualnych zmian w konstytucji z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Mucha odparł: "W ostatnich latach wypowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego po wielokroć wskazywały na niedostatki konstytucji z 1997 roku i wolę PiS jej zmiany. Jestem przekonany, że PiS czynnie się w tę inicjatywę zaangażuje".

25 sierpnia 2017 Andrzej Duda zainaugurował, podczas konferencji organizowanej przez Solidarność w Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, kampanię konsultacyjną, która ma poprzedzić referendum na temat zmian w konstytucji. W ramach konsultacji ma się odbyć przynajmniej 16 otwartych spotkań, we wszystkich stolicach województw w Polsce. Prezydent chce, by referendum w sprawie zmian w konstytucji odbyło się w przyszłym roku 11 listopada lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada 2018 roku. 11 listopada 2018 roku to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych. (pap)