Jak podaje prezydencka Minister, „nie ma istotnych przeszkód w sprawie podpisania ustawy refundacyjnej przez Prezydenta RP".
16 maja br. Irena Wóycicka, Minister w Kancelarii Prezydenta RP poinformowała, że „nie widzi istotnych przeszkód w sprawie podpisania przez Bronisława Komorowskiego ustawy o refundacji leków w sytuacji, kiedy postulaty głowy państwa w tej sprawie uwzględniono w toku prac parlamentarnych". Chodzi m.in. o poprawkę, która zakłada „usunięcie kontrowersyjnego zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków".
Wóycicka dodała, iż „wynik zmian wydaje się pozytywny, ale być może pojawią się jeszcze inne kwestie, które Prezydent będzie chciał wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji". Jedną z nich, jak poinformowała Minister, jest wynik analizy danych dotyczących wpływu ustawy na ceny leków dla pacjentów. O przedstawienie tej analizy „Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia". Resort podał dane wskazujące na to, iż „ustawa będzie miała neutralny wpływ na opłaty ponoszone przez pacjentów za leki (bez uwzględnienia leków za złotówkę), jeśli zostaną spełnione dwa zamierzenia MZ, tzn. ustawa uruchomi proces obniżania cen leków i apteki będą zainteresowane sprzedażą tańszych odpowiedników".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.rynekzdrowia.pl, 16 maja 2011 r.

Data publikacji: 17 maja 2011 r.