W spocie promującym kampanię aktorzy i celebryci wykorzystując grę słowną pokazują rakowi „środkowy palec”. Dzięki temu chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na problem chorób nowotworowych w Polsce.

FAQ – to skrót od ang. Frequently Asked Questions, czyli najczęściej zadawane pytania. Organizatorzy kampanii wskazują, że wśród pytań, które nurtują osoby cierpiące na nowotwór nie może być tematów tabu, a „dzięki merytorycznym odpowiedziom, udaje się wyjaśniać wątpliwości i obawy osób chorych”.

Kampania społeczna ma wspierać osoby chore i pomagać im wybrać dobrą „taktykę walki” z rakiem. Prezes fundacji Ludzie dla Ludzi, dr n. med. Dariusz Godlewski podkreślił, że w naszym społeczeństwie jest wciąż bardzo dużo strachu związanego z chorobą nowotworową, a jedną z przyczyn lęku jest właśnie mała wiedza na ten temat.

- Jeszcze do niedawna ludzie uważali, że rak jest chorobą nieuleczalną. A nowotwór to przecież choroba, jak każda inna! I w większości przypadków poddaje się leczeniu. Ważne jest też żeby terapię podjąć jak najwcześniej i nie traktować diagnozy jak wyroku- powiedział Godlewski.

Jak zaznaczył onkolog, pytania dotyczą zarówno samego nowotworu, przebiegu leczenia oraz tego, na ile życie osoby chorej może pozostać normalne.

- Ludzie pytają jak się kontrolować po przebytym leczeniu, co robić, żeby uniknąć lub zminimalizować ryzyko raka. Pytają o objawy uboczne terapii, o to, co im wolno a czego nie. Pytają też o rzeczy, które dla przeciętnego człowieka mogą się wydawać trywialne, jak na przykład kwestie seksu w chorobie nowotworowej – mówił Godlewski.

W ramach tegorocznej kampanii został uruchomiony także serwis internetowy faqrak.pl, który ma być tzw. wirtualnym dopingiem. Strona ma zawierać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i pomagać zarówno pacjentom, jak i ich rodzinom oraz przyjaciołom.
- Żeby odnieść sukces w leczeniu onkologicznym pacjent musi chcieć być wyleczonym, więc podstawową rzeczą jest walka ze stereotypami i ze strachem. Nie da się wyleczyć nikogo z choroby nowotworowej, jeśli pacjent sam nie chce takiej terapii podjąć. On musi się zmobilizować, wykrzesać wszystkie siły ze swojego organizmu, a to się dzieje właśnie poprzez psychikę – zaznaczył onkolog.

Solidarność z chorymi można wyrazić także dzięki „policzeniu się z rakiem” w internecie. W trakcie trwania kampanii wirtualny licznik będzie dokumentował każde kliknięcie osób, które chcą okazać swoje wsparcie chorym. Ten symboliczny gest wykonało w ubiegłym roku ponad 112 tysięcy internautów. Pierwsza akcja „policzmy się” odbyła się w 2010 roku.
 

W ubiegłych latach fundację Ludzie dla Ludzi wsparli między innymi: Jerzy Stuhr, Maryla Rodowicz, Przemysław Saleta, Wiktor Zborowski i Magda Gessler.

Tegoroczna kampania społeczna FAQ RAK potrwa do 31 maja 2015.(pap)