Młodzież z Małopolski zainauguruje swoją kampanię 26 stycznia 2017, na szkoleniu z wiedzy o transplantacji, uczniowie ze Śląska włączą się w lutym 2017.

- O tym, czy oddać narządy po śmierci do transplantacji rozmawia się niezwykle trudno. Obraz mówi więcej niż tysiąc słów, szczególnie w tak delikatnych i intymnych sprawach dotyczących naszego życia - powiedziała Wiesława Bruch z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, która jako koordynatorka wraz z grupą młodzieży wzięła udział w kolejnej akcji zorganizowanej przez uczniów. 
 

Bez słów o transplantacji
 

Szkoły z Wielkopolski i Dolnego Śląska, biorące udział w kampanii nagrały krótkie filmiki, które mają skłonić widzów do refleksji nad transplantacją. Popularny Manekin Challenge z jednej strony jest zabawą, z drugiej to nowa forma komunikowania, dzięki której o trudnych tematach można rozmawiać w ciekawy sposób. 
Filmy zostały przygotowane przez uczestników z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, pod hasłem: Rozumiemy się bez słów. Transplantacja to życie. 
Organizatorzy kampanii obejrzeli wszystkie nadesłane przez szkoły obrazy. 

- Chcemy nakłonić każdego, aby w codziennym pędzie zatrzymał się, chociaż na 30 sekund i zastanowił nad swoim zdaniem na temat transplantacji i donacji narządów. Może uwagę zwykłych ludzi, którzy na co dzień otoczeni są natłokiem informacji, zwrócą nasze krótkie filmy, w których słowa są tak naprawdę zbędne. Młodzież stanęła na wysokości zadania – przygotowane przez uczniów scenki są naprawdę przejmujące. Cieszę się, że swoją wrażliwością młodzi ludzie wspierają osoby czekające na przeszczepienie – podsumowała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizatora akcji.

Brak narządów do transplantacji

Pierwsza edycja kampanii wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 250 tysięcy uczniów. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 900 tysięcy oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. 

Według danych Poltransplantu w 2016 roku dokonano w Polsce 1469 przeszczepień, w tym 978 przeszczepów nerki, 317 wątroby, 101 serc. To nieco lepiej, niż w roku 2015, niepokoi jednak wzrost liczby osób, które czekają na nowy organ. Spośród 1706 pacjentów tylko na przeszczep nerki oczekuje aż 1031. Przeszczepień – operacji, ratujących zdrowie i życie pacjentów mogłoby być dużo więcej, przeszkodą jest jednak wciąż brak organów do przeszczepów.

Źródło: Fresenius

 [-OFERTA_HTML-]