Śląska Misja Medyczna „To-Misja” to organizacja pozarządowa powstała w oparciu o doświadczenia wielu misji medycznych organizowanych przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. 

Podstawowym celem działalności stowarzyszenia jest międzynarodowa pomoc medyczna i organizacja wolontariatu medycznego i niemedycznego. W minionych edycjach członkowie misji pomogli około siedmiu tysiącom osób. Poprzednie misje pochłonęły około 20 tysięcy dolarów, za które między innymi zakupiono lekarstwa, organizowano pomoc dla dzieci oraz logistykę wewnątrz samego Paragwaju.

Wyjeżdżając 19 października 2016, jastrzębscy wolontariusze do Paragwaju zabrali walizki pełne leków, środków opatrunkowych, drobnego sprzętu medycznego i preparatów do pielęgnacji niemowląt. 

 [-OFERTA_HTML-]- Wszystkie medykamenty przydadzą się na pewno, gdyż ludzie z tamtejszych slumsów pozbawieni są jakiejkolwiek pomocy socjalnej i medycznej. Wolontariusze będą więc na miejscu leczyć, pielęgnować, edukować i rozdawać potrzebującym lekarstwa. Zaraz po przyjeździe do Paragwaju zakupią też samochód , który ubogim będzie służył jako ambulans. Warto podkreślić, że środki na ambulans zebrali pracownicy, w większości lekarze, jastrzębskiego szpitala. Za ten gest wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję – powiedziała żegnając wyjeżdżających, Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego.

W skład misji weszli: Grażyna Kuczera – dyrektor szpitala, Barbara Dziak – pielęgniarka, Jacek Goik – pielęgniarz i Wojciech Grzesiak – kapelan szpitalny.


Źródło: www.slaskie.pl