Trzecie miejsce zajął profesor Bolesław Samoliński, ekspert Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Jacek Jassem jest kierownikiem Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii, specjalistą w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej, a także konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radioterapii.

Profesor Marian Zembala to  kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii SUM. Od 2011 pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii. Przewodniczy Radzie Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

Czytaj także: Katowice: lekarz wśród wyróżnionych nagrodą im. Stanisława Ligonia >>>

Na liście znaleźli się także przedstawiciele prywatnego rynku medycznego. Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej i prezes Lux Med, znalazła się na 14-tym miejscu. Adam Rozwadowski, wiceprezes zarządu organizacji, znalazł się na 63. Miejscu, a  Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, zajął miejsce 13-te.

Poza tym w setce osób mających największy wpływ na medycynę i ochronę zdrowia w Polsce znaleźli się: Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, który zajął miejsce 38, oraz Piotr Gerber, do niedawna wiceprezes OSSP, założyciel EMC Instytut Medyczny, który znalazł się na miejscu 17-tym. 

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zajął miejsce 66., a Sławomir Neumann – wiceminister zdrowia– miejsce 15-te. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia znalazł się na miejscu 42.

Lista stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia została ogłoszona po raz 12-ty przez „Puls Medycyny”.

Ocenie poddano osiągnięcia w zakresie leczenia, wprowadzanie rewolucyjnych technologii i zabiegów do praktyki lekarskiej, wytyczania nowych kierunków rozwoju polskiej medycyny. Pod uwagę brany był także wpływ poszczególnych osób na zmiany ustawowe, organizację i zasady działania systemu.

Lista dostępna jest na stronie: www.listastu.pulsmedycyny.pl