Gamma Kamera SPECT/CT to połączenie dwóch kluczowych i wzajemnie uzupełniających się technologii obrazowania - tomografii komputerowej (TK) i tomografii emisyjnej pojedynczych fotonów (SPECT) - w jednym skanerze, który daje możliwość rejestrowania dwóch typów obrazów medycznych z pomocą jednego aparatu w tym samym czasie. Systemy SPECT/TK łączą takie dwa obrazy w jeden i prezentują połączone wyniki, aby ułatwić lekarzom podejmowanie decyzji terapeutycznych na podstawie jednego badania.

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu struktury narządów wewnętrznych, tkanek i komórek. Efektem badania SPECT/CT są serie obrazów prezentowane w formie nałożonych warstw, co daje możliwość wielowymiarowej diagnozy. Obraz, który w efekcie badania oglądają diagności i lekarze, prezentowany jest w formie 3D.

Gamma Kamera SPECT/CT jest wykorzystywana głównie w onkologii, kardiologii, ortopedii, endokrynologii, pulmonologii, reumatologii, nefrologii i neurologii. Dzięki temu urządzeniu można badać wątrobę, nerki, płuca, mózg, krwawienie w układzie pokarmowym, a zastosowanie technologii SPECT/CT wnosi znacznie więcej informacji diagnostycznych. 

System SPECT działa jak „inteligentny kontrast” precyzyjnie określając, czy miejsce infekcji znajduje się w badanym organie, czy w otaczających tkankach. Taka dokładna lokalizacja zmian jest pomocna w określeniu właściwej terapii. SPECT/CT może ułatwić zabieg chirurgiczny dzięki pokazaniu bardzo precyzyjnej lokalizacji anatomicznej. A właściwa, dokładna lokalizacja zmian przed zabiegiem chirurgicznym skraca znacznie czas samego zabiegu.

Urządzenie jest bezpieczne dla pacjenta. Mimo podawania określonej dawki pierwiastków promieniotwórczych mogą z niego korzystać także noworodki i osoby z chorobami serca. Badanie trwa około 20 minut.