Gorzów Wlkp.: kolejna dotacja Ministerstwa Zdrowia dla szpitala
\\

Ministerstwo Zdrowia przyznało kolejną dotację dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Tym razem, dotacja w wysokości 1,4 mln zł przeznaczona zostanie na umorzenia, które udało się wynegocjować z wierzycielami jesienią 2013 roku.

- Łącznie umorzyć udało się ponad 1,4 mln zł. Ustawa o działalności leczniczej pozwoliła nam starać się o dotację w takiej samej wysokości. Oznacza to, że każda umorzona złotówka, przyniosła nam dodatkową złotówkę na koncie urzędu – podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego. - Łączna wysokość otrzymanych przez województwo dotacji na dziś to 103,4 mln zł.

Zarząd województwa lubuskiego zadecydował o tym, że przejmie od szpitala 126 mln zł zobowiązań w sierpniu 2013 roku. Były to między innymi zobowiązania wobec kontrahentów lecznicy, ale nie tylko. Budżet województwa został obciążony także kredytem, który lecznica zaciągnęła w Reiffeissen Banku na restrukturyzację w 2006 roku Do spłaty zostało 31,9 mln zł.

Jak informuje samorząd województwa lubuskiego, kilka dni temu sprawa została już ostatecznie zamknięta. Dzięki pierwszej dotacji z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 102 mln zł spłacone zostały nie tylko długi wobec dostawców leków, energii, czy aparatury medycznej, ale także kredyt w Reiffeissen Bank. Łącznie z odsetkami samorząd województwa musiał uregulować 32,6 mln zł.

Urząd marszałkowski pod koniec grudnia 2013 r. złożył trzeci wniosek o dotację – tym razem na kwotę 4,5 mln zł. Czeka on na rozpatrzenie urzędników w ministerstwie.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.lubuskie.pl, stan z dnia 21 lutego 2014 r.

\
Data publikacji: 21 lutego 2014 r.