- Oddział realizuje 70 procent świadczeń z zakresu hematologii wykonywanych w naszym województwie, jest więc wiodący w regionie - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej, podczas której podpisano umowę na inwestycję.

Celem inwestycji jest podniesienie jakości wykonywanych usług oraz zwiększenie dostępu do świadczeń. Jak podkreślał Jerzy Ostrouch prezes gorzowskiej lecznicy, to kolejny przykład rozwoju szpitala. 
-  Zarząd województwa bardzo nas wspiera. Przypominam, że realizujemy obecnie najważniejszą od 20 lat inwestycję – budowę radioterapii. Tym bardziej cieszę się, że dostrzeżone zostały problemy hematologii – wyjaśnił.

O tym, jak ważna jest ta inwestycja dla pacjentów onkologicznych mówiła ordynator oddziału dr n. med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.

 - W chorobie nowotworowej liczy się czas. To trochę taka tykająca bomba. Teraz będziemy mieli większe możliwości. Nie będziemy musieli wysyłać tych skomplikowanych badań poza województwo. Będziemy je mogli zrobić tutaj, a to jest dla nas bardzo ważne. Województwo lubuskie jako jedno z niewielu w Polsce nie miało swojej bazy laboratoryjnej. To poprawi dostęp pacjentów do usług medycznych – wyjaśniła. Poinformowała także, że mapy potrzeb zdrowotnych wskazują, że Lubuskie ma jeden z wyższych wskaźników zachorowalności na choroby nowotworowe. - Prognozuje się, że przyrost pacjentów będzie najwyższy w Polsce. To wszystko, co teraz robimy powoduje, że będziemy w stanie przygotować się i w przyszłości zapobiegać chorobom – dodała. 

Nowy sprzęt, który trafi na oddział hematologii gorzowskiego szpitala będzie służył pacjentom z całego województwa i nie tylko.  

Oddział hematologii dysponuje 23 łóżkami. Trafiają tu pacjenci z wszelkiego rodzaju chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego i szpiku kostnego. Najczęściej są to białaczki i chłoniaki. 

 W roku 2015 liczba hospitalizacji i porad na tym oddziale wyniosła 1131, w poradni hematologicznej – 2172. W roku 2016 szpital udzielił 2436 porad, a poradnia – 2507.

Od maja 2014 roku przy oddziale działa pododdział dziennej chemioterapii wyposażony w 5 foteli o regulowanym profilu. W oddziale są przyjmowani pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową i zakwalifikowani do leczenia lekami cytostatycznymi.

Każdego dnia z tej części oddziału korzysta od 10 do 15 osób, co oznacza ponad 300 osób miesięcznie. Każdy cykl trzeba powtórzyć co 3-4 tygodnie. Większość pacjentów musi „przejść” od 6 do 8 cykli. 


Źródło: www.lubuskie.pl