- Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF) - poinformował w środę 10 sierpnia 2016 wieczorem GIW. 

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, czyli ósmego i dziewiątego ogniska choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (czyli od 17 lutego 2014 r.oku. Są to piąte i szóste ognisko stwierdzone w 2016 roku. 

ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 10 sierpnia 2016 roku z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. 

Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie. Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw. 

Piąte ognisko wykryto 3 sierpnia 2016 wsi Rębiszewo Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie (Podlaskie) w gospodarstwie, gdzie hodowano około 550 świń. W ocenie szefa Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, przyczyną zakażenia był człowiek. Sprawę przekazano do zbadania do prokuratury generalnej oraz ABW. 

W gospodarstwach wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. 

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. 

Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie można eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby.
 
GIW przypomniał, że w środę (10 sierpnia 2016) mija termin składania przez rolników utrzymujących trzodę chlewną oświadczeń do Powiatowych Lekarzy Weterynarii w sprawie  niespełnienia przestrzegania wymogów bioasekuracji. W powiatowych inspektoratach weterynarii w Białymstoku, Sokółce, Hajnówce i Augustowie do godziny 20.00 będą dyżurowały osoby, które będą przyjmowały oświadczenia od właścicieli gospodarstw. 

Od czwartku 11 sierpnia 2016 powiatowi lekarze weterynarii rozpoczną kontrole gospodarstw, których właściciele nie złożyli oświadczeń. W przypadku niespełnienia wymagań bioasekuracji zostaną wydane decyzje o natychmiastowym uboju świń. 

Na całym obszarze ochronnym („strefa żółta”) zostanie wprowadzony do odwołania zakaz handlu świniami na targowiskach - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. (pap)