W tle filmiku słychać melodię - temat przewodni z filmu "Ojciec chrzestny". Don Gisu informuje zebranych, że są zagrożeni.
- Nie przychodzą do nas w pokoju – mówi. Do pokoju wchodzi mężczyzna i podaje listę - znajdują się na niej nazwy chorób zakaźnych.
- Mam listę tych, którzy chcą nas zabić – przekazuje Don Gisu. Rozwiązaniem kłopotów będzie zalecenie szczepień.

Filmik można znaleźć na stronie Państwowej Inspekcji Sanitarnej www.gis.gov.pl w zakładce youtube. Występują w nim, oprócz glównego inspektora, również między innymi specjalistka od grypy profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Andrzej Horban i krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii klinicznej dr Piotr Burda.

To kolejne nagranie GIS promujące szczepienia. W 2016 roku Posobkiewicz wcielił się w rolę rapera - "Zaszczep, zaszczep swoje dzieci. Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci" - zachęcał. Także w 2016 roku GIS jako św. Mikołaj śpiewał do melodii Jingle Bells: "Zaszczep się, póki na to czas, gdyby nie szczepienia, mniej byłoby nas.

W innych nagraniach główny inspektor sanitarny między innymi zachęcał do bycia dawcą narządów, tkanek i komórek, edukował o szkodliwości palenia i apelował o ostrożność przy jedzeniu grzybów.

- Tradycyjne formy powszednieją, warto czasem sięgnąć po niekonwencjonalny sposób, by podnosić świadomość - wyjaśniał Posobkiewicz, gdy pierwszy raz zdecydował się nieszablonowo zabrać głos w sprawach dotyczących zdrowia.

W Polsce odsetek osób szczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. W ciągu ostatnich czterech lat ta liczba wzrosła blisko pięciokrotnie - od ponad 5 tysięcy w 2012 roku do ponad 23 tysiące w 2016 roku oficjalnie odnotowanych odmów szczepień.(pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]