– Chcielibyśmy także, ze względu na prowadzoną w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni działalność onkologiczną, pomóc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową  matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich. – Takie dzieci wymagają naszej szczególnej uwagi – dodaje Nałęcz.

Bank mleka to małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń, które w bezpieczny sposób przechowują oraz dostarczają pokarm potrzebującym dzieciom. Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub ważących poniżej 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim, szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju.

W ramach Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka: w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Placówki te mają pokoje laktacyjne, utworzyły strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.

Szpitale Pomorskie planują w najbliższym czasie zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami z województwa pomorskiego.

Szpitale Pomorskie otrzymają prawie 415 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Środki na ten cel pochodzą z programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem na lata 2017-2021".

Źródło: www.pomorskie.eu

 [-DOKUMENT_HTML-]