Na skwerze Kościuszki powstanie Niebieskie Miasteczko, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł sprawdzić stan swojego zdrowia i skorzystać z porad specjalisty. Miasteczko będzie czynne od godz. 10.00 do godz. 16.00. Miasteczko organizuje Fundacja Medicover we współpracy z Urzędem Miasta Gdyni.

Badania są w pełni bezpłatne i dostępne dla każdego. Kolor Miasteczka nie jest przypadkowy – właśnie niebieski jest ogólnoświatowym kolorem walki z cukrzycą, która według Światowej Organizacji Zdrowia stała się już epidemią. Według raportu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2014 do 2035 szacowana liczba osób z cukrzycą na świecie może wzrosnąć do 592 milionów, a kolejne 471 milionów będzie w stanie przedcukrzycowym. 90 procent wszystkich przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2, której można uniknąć. Dlatego tak ważny jest zdrowy styl życia i wczesna profilaktyka.

– W Gdyni ma miejsce Wielki Finał czwartego już rajdu rowerowego Razem Przeciwko Cukrzycy typu 2. W zeszłorocznej edycji w naszym Niebieskim Miasteczku stan swojego zdrowia sprawdziło ponad 650 osób. W tym roku chcemy przebadać jeszcze większą liczbę odwiedzających – mówi Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover. – Gdynia jest dla nas miastem szczególnym, gdyż to właśnie tutaj, trzy lata temu, rozpoczęliśmy Ogólnopolski Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro! Wiele rodzin, które zostały objęte naszą opieką w pierwszej edycji, skończyło program z wielkim sukcesem. Są one żywym przykładem, że można i warto zadbać o swoją zdrową przyszłość.

Celem Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych, między innymi oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). 

Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. 
 
W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat. Dodatkowo, w ramach Programu dostępne są także Lekcje Multimedialne (40 000 pakietów), które są bezpłatnie udostępniane każdej chętnej placówce oraz, również bezpłatny, Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!
 
PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.
 
Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.