Projekt Macierzyństwo będzie realizowany do grudnia 2017 roku. Skierowany jest do pań, które przeżywają trudności emocjonalne w czasie ciąży, zmagają się z obniżonym nastrojem w pierwszych tygodniach i miesiącach po porodzie albo mają problemy z karmieniem piersią. Mogą w nim brać udział też kobiety, które są w grupie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej.

Podczas zajęć w szkołach rodzenia będą prowadzone badania przesiewowe dotyczące depresji wśród ciężarnych gdańszczanek. Kobiety z objawami depresji będą objęte specjalistyczną opieką medyczną. Te, które należą do grupy ryzyka, będą mogły skorzystać z programu wsparcia psychoterapeutycznego. Poza tym personel medyczny, który opiekuje się mamami będzie mógł uczestniczyć w szkoleniach  dotyczących poradnictwa laktacyjnego i zdrowia psychicznego w okresie okołoporodowym.

Projekt będzie realizowany jest we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Po jego zakończeniu zostaną przeprowadzone badania, które ocenią jego skuteczność.

W projekcie wezmą udział szkoły rodzenia, przychodnie i szpital, a także przedstawiciele różnych środowisk wpierających kobiety w okresie okołoporodowym.

Poradnia laktacyjna w szpitalu na Zaspie będzie czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15.00 do 19.00. Możliwe będą też konsultacje w soboty.

 

Źródło: www.pomorskie.eu