- To sprzęt do zadań specjalnych. Jest w stanie poradzić sobie z niemal dowolną projekcją każdej okolicy ciała, co przy różnorodności badań wykonywanych w naszym szpitalu, jest zaleta nie do przecenienia. Aparat posiada między innymi funkcję pozwalająca na uzyskanie na jednym zdjęciu ciągłego obrazu całych kończyn długich czy kręgosłupa. Potrafi też automatycznie dostosować dawkę promieniowania rentgenowskiego do potrzeb konkretnego pacjenta – mówi kierownik Zakładu Radiologii Piotr Lassota.

Nowy aparat jest urządzeniem cyfrowym, posiadającym możliwość bezprzewodowego przesyłu wykonanego obrazu na odległość,  nie tylko z głównego detektora (urządzenia zastępującego błonę fotograficzną,) ale również z jego specjalnej, wykorzystującej technologię WI-FI mobilnej wersji – w ten sposób można prześwietlać, jeśli zajdzie taka potrzeba, na przykład pacjentów przywożonych na badanie na ich własnych łóżkach szpitalnych. 

Parametry detektora, zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego, to najwyższa światowa półka: zbudowane na bazie cezu, o rozdzielczości 17 i 15 mln pikseli, przy wysokim odczynniku odszumiania kwantowego i 16-bitowym systemie zapisu plików, daje obrazy o wyjątkowej szczegółowości.

WSZ w Elblągu jest największą placówką ochrony zdrowia w mieście, podległą Marszałkowi Warmii i Mazur. Świadczy kompleksowe usługi medyczne w zakresie opieki stacjonarnej, ambulatoryjnej, pomocy doraźnej, ratownictwa medycznego i transportu sanitarnego a także diagnostyki i rehabilitacji. 

Dysponuje 606 łóżkami (w tym 12 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym). Rocznie hospitalizuje ponad 42 tysiące pacjentów i wykonuje blisko 14 tysięcy zabiegów operacyjnych, w tym prawie 2 tysiące zabiegów onkologicznych. 

Placówka zatrudnia około 1,5 tysiąca osób, w tym ponad 300 lekarzy i ponad 600 pielęgniarek i położnych.


Źródło: www.szpital.elblag.pl