Specjalistka mówiła tym podczas XXXV Sympozjum "Szczepienia Ochronne", zorganizowanego z okazji Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień 2017, który rozpoczyna się 24 kwietnia.

Irena Przepiórka powiedziała, że od 1985 roku - od kiedy prowadzony jest rejestr osób zakażonych wirusem HIV - do końca 2016 roku patogen ten wykryto w naszym kraju u 21 tysięcy osób. Spośród nich 3441 zachorowało na AIDS, a 1360 zmarło. Leczeniem antyretrowirusowym objętych jest obecnie 9,6 tysiąca pacjentów (w sierpniu 2009 roku stosowano je u 4 tysięcy osób.)

Z danych przedstawionych na sympozjum wynika, że najwięcej zakażonych (60 procent) w naszym kraju jest w wieku 25-48 lat. 23 procent z tą infekcja jest po 40. roku życia.

- Aż 67 procent osób nie ujawnia, w jaki sposób doszło do zakażenia, wiemy jednak, że najczęściej zdarza się to w trakcie kontaktów seksualnych, zarówno homoseksualnych, jak i heteroseksualnych – powiedziała Irena Przepiórka. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie w naszym kraju wzrasta liczba zakażeń wśród mężczyzn utrzymujących kontakty seksualne z innymi mężczyznami.

- W ostatnich 10 latach rozpoznano u nas połowę wszystkich zakażeń wirusem HIV, ale nadal zbyt rzadko wykonywane są testy krwi na obecność tego patogenu – podkreślała Przepiórka. Powiedziała, że polscy lekarze kierują na to badanie od sześciu do dwunastu razy rzadziej, niż medycy w innych krajach Unii Europejskiej.

Z tego powodu zakażenie to często wykrywane jest w stanie zaawansowanym. Na szczęście leczenie antyretrowirusowe na ogół jest bardzo skuteczne i pozwala opanować infekcję. U wielu chorych możliwe są nawet wieloletnie przeżycia.

 [-OFERTA_HTML-]

 

Skuteczne leczenie antyretrowirusowe i jego upowszechnienie sprawiło, że na świecie spada liczba zgonów z powodu AIDS. W 2015 roku było prawie 37 mln ludzi zakażonych wirusem HIV, w tym 2 mln dzieci, na AIDS zmarło 1,1 mln osób. Jeszcze w 2009 roku z powodu AIDS zmarło 260 tysięcy dzieci na świecie, a w 2015 już tylko 110 tysięcy.

Zdaniem Ireny Przepiórki niepokojący jest wzrost zakażeń w Europie Wschodniej. Na przykład w Rosji wykryto dotąd ponad 1 mln osób z wirusem HIV. W Europie Wschodniej do co trzeciego zakażenia tym patogenem dochodzi podczas kontaktów heteroseksualnych. W Polsce w ten sposób wirusem HIV zakaża się 10 procent osób. (pap)